Lokalne Forum Gospodarcze

Grzegorz Wierzbicki
opublikowano: 16-06-2003, 00:00

W ramach organizowanego przez Telekomunikację Polską i PKO BP Lokalnego Forum Gospodarczego odbyły się trzy kolejne spotkania przedsiębiorców z ekspertami. Tym razem sesje miały miejsce w Tarnowie, Częstochowie i Lublinie.

Uczestnicy forum w Tarnowie wskazywali na silne strony regionu, które mogą pomóc w jego rozwoju. Są to m.in. położenie w krakowskiej podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, walory rekreacyjne oraz promocja miasta poprzez organizację targów i wystaw (m.in. Targów Zdrowego Życia i Żywności oraz Światowe Forum Mediów Polonijnych). Minusy to zły stan dróg miejskich oraz parkingów, niedostateczna troska miejskich włodarzy o nowe inwestycje i niska aktywność Powiatowego Urzędu Pracy. Władzom wypomniano też wysokie zadłużenie miasta.

Za największy walor Częstochowy i szansę jej rozwoju uznano tradycję kultu religijnego i związaną z tym dużą liczbę zwiedzających. Zwracano też uwagę na istniejącą w mieście od lat drobną przedsiębiorczość i rzemiosło, wysoką jakość wody pitnej, którą można wykorzystać do produkcji spożywczej i bliskie położenie lotniska. W Częstochowie również nie oszczędzono władz samorządowych, którym zarzucono brak przygotowania do współpracy z lokalnym biznesem, brak czytelnej współpracy między samorządami powiatowymi oraz brak promocji miasta. Nisko oceniono też stan infrastruktury i poziom instytucji edukacyjnych w mieście oraz brak centrum targowo-wystawienniczego.

Wnioski z Lublina dotyczą przede wszystkim istnienia w mieście największego ośrodka akademickiego po prawej stronie Wisły, czyste środowisko naturalne, tradycje historyczne i kulturowe, wykształconą i tanią siłę roboczą oraz tradycje przetwórstwa spożywczego. Pomocna w prowadzeniu biznesu ma być też utworzona na terenie dawnej odlewni Ursusa Strefa Aktywizacji Gospodarczej. Podobnie jak w Częstochowie przedsiębiorcy i eksperci zarzucili władzom lubelskiego magistratu brak woli współpracy z lokalnym biznesem i zaniechanie stworzenia spójnej polityki regionalnej oraz niekompetencję urzędników i długi czas rozpatrywania spraw w urzędach. Do tego dochodzi zły stan dróg i brak obwodnicy oraz — zdaniem przedstawicieli biznesu — „brak lobby parlamentarnego rzeczywiście reprezentującego interesy Lublina”.

Następne i zarazem ostatnie spotkanie z cyklu odbędzie się 24 czerwca (wtorek), w Qubus Hotel System w Zielonej Górze. Patronem medialnym spotkań jest „Puls Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Wierzbicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lokalne Forum Gospodarcze