LOT przeciw przejęciu Air Berlin

opublikowano: 23-05-2018, 22:00

Polski przewoźnik zaskarżył dwie decyzje Komisji Europejskiej, w których zgodziła się na przejęcie części biznesu niemieckiego bankruta.

Polskie Linie Lotnicze LOT zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzje Komisji Europejskiej (KE), w których zgodziła się na przejęcie części linii Air Berlin przez Lufthansę i przez brytyjski easyJet.

— W trakcie trwania postępowania nie będziemy tej sprawy szerzej komentować — mówi Adrian Kubicki, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT.

Z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburguwynika, że chodzi o unieważnienie decyzji Komisji. Sprawę będzie badał sąd UE, czyli pierwsza instancja TSUE. Postępowanie przed unijnym sądem w Luksemburgu jest na razie w fazie pisemnej. Rozstrzygnięcie, czy decyzje KE były słuszne, to kwestia kilkunastu miesięcy. W sierpniu 2017 r. Air Berlin, druga co do wielkości linia lotnicza w Niemczech, złożyła wniosek o uznanie niewypłacalności, gdy jej udziałowiec — Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich — wstrzymał finansowanie po latach strat. Zarządca masy upadłościowej linii.

W grudniu KE badała, czy w przypadku zakupu Air Berlin przez Lufthansę, wraz z nabyciem slotów na lotniskach, nie zwiększą się bariery wejścia dla innych przewoźników (stwierdzono, że tak się może stać w Dusseldorfie). Bruksela zgodziła się na przejęcie spółki zależnej Air Berlin — Luftfahrtgesellschsaft Walter, operatora lotów krótko i długodystansowych z lotnisk w Berlinie i Dusseldorfie (na tym lotnisku ograniczono przejęcie slotów). Druga decyzja kwestionowana prze LOT dotyczy zakupu przez easyJet innej części Air Berlin. KE sprawdzała, czy przejęcie slotów na berlińskim lotnisku Tegel nie odetnie konkurentów od rynku. Uznała, że nie, bo linia będzie mieć nadal silną konkurencję — Lufthansę i Ryanaira. Dla LOT, który chce rozwijać siatkę, to niekorzystne rozwiązania. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane