Lotniska nie chcą płacić odszkodowań

opublikowano: 03-12-2020, 15:30

Pomoc rządu pokryła 30-40 proc. strat z wiosny, a potem lotów było o 2/3 mniej niż przed pandemią. Porty nie mają kasy na odszkodowania.

W trzech kwartałach tego roku z 13 polskich lotnisk (oprócz warszawskiego Chopina) skorzystało 8,04 mln podróżnych, czyli o 15,3 mln (65,5 proc.) mniej niż w tym samym okresie 2019 r. Największy spadek, o 99 proc., nastąpił w II kw., kiedy od 15 marca do końca czerwca obowiązywał zakaz lotów międzynarodowych. W III kw. nastąpiło ożywienie, ale ruch odbudował się do 33 proc. poziomu sprzed pandemii. W czwartym jest jeszcze gorzej – spadek r/r wynosi nawet 90 proc.

– Polskie lotniska mierzą się z największym kryzysem w historii. Większość musi walczyć o utrzymanie płynności finansowej. Aktywnie korzystają z wszystkich programów pomocowych przygotowanych przez rząd. W listopadzie większość otrzymała rekompensaty z budżetu państwa za czas administracyjnego zamknięcia ruchu pasażerskiego. Pokryły 30-40 proc. poniesionych wówczas strat – mówi Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL).

Dlatego ZRPL apeluje o większą pomoc.

– Wskazane byłoby w przyszłorocznym budżecie państwa zarezerwowanie pieniędzy na zrekompensowanie lotniskom reszty strat poniesionych w II kw. ze względu na administracyjne zamknięcie ruchu pasażerskiego – uważa Artur Tomasik.

W trudnych czasach szczególnie mocno doskwierają lotniskom przepisy dotyczące obszarów ograniczonego użytkowania (OOU), które zobowiązują je do wypłaty odszkodowań okolicznym mieszkańcom.

- Obowiązujące prawo jest źle skonstruowane. Daje pole do nadużyć i dyskryminuje zarządzających lotniskami. ZRPL od wielu lat apeluje o konieczność ich zmiany. Nigdy nie uchylaliśmy się od wypłaty odszkodowań, ale chcemy, żeby proces odbywał się w sposób racjonalny – twierdzi prezes ZRPL.

Związek postuluje sprecyzowanie podstawy odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu rzekomego spadku wartości nieruchomości. Apeluje o zmianę wyznaczania granic OOU – z najmniej korzystnej doby na wartość średnioroczną. Proponuje uregulowanie zasad obowiązujących rzeczoznawców majątkowych występujących w procesach sądowych jako biegli.

- ZRPL wnioskuje o zawieszenie stosowania tych przepisów na minimum dwa lata oraz nowelizację przepisów – mówi Artur Tomasik.

Lotnisko w Poznaniu wypłaciło już 110 mln zł osobom, których nieruchomości miały stracić na wartości.

- W Porcie Lotniczym Gdańsk roszczenia opiewają na około 1 mld zł. Oznacza to konieczność przeznaczenia milionów złotych na odszkodowania i to w czasie, gdy nie osiągamy przychodów lub są one mizerne – mówi Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego portu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane