Lotos bez Gudzowatego

ABT
opublikowano: 07-01-2010, 00:00

Gdańska grupa zamówiła biodiesel, ale tylko do 15 kwietnia. Dlatego Wratislavia-Bio ma jeszcze szansę.

Gdańska grupa zamówiła biodiesel, ale tylko do 15 kwietnia. Dlatego Wratislavia-Bio ma jeszcze szansę.

Niedawno PKN Orlen wybrał dostawców estrów metylowych (biodiesla) na 2010 r., teraz zrobiła to Grupa Lotos. W przeciwieństwie do Orlenu gdański koncern nie organizuje przetargu, ale zawiera kontrakty spotowe. W całym 2010 r. Lotosowi potrzeba 380 tys. ton estrów (w 2009 r. zużył 180 tys. ton). Na razie dostawy zakontraktował tylko na I kwartał.

— W grudniu 2009 r. Grupa Lotos zakończyła kontraktację estrów na okres od 1 stycznia do 15 kwietnia. Od kontrahentów krajowych (włączając Lotos Biopaliwa) kupimy 68 proc. potrzebnych nam biokomponentów, a od zagranicznych około 32 proc. — informuje Marcin Zachowicz, rzecznik Lotosu.

Kto będzie zaopatrywał grupę w biokomponenty, tego nie chce ujawnić. Wiadomo tylko, że w całym 2010 r. 100 tys. ton estrów dostarczy spółka córka Lotos Biopaliwa. Ustaliliśmy też, że w gronie dostawców nie ma Wratislavii-Bio z grupy Akwawit Brasco należącej do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego. Przedstawiciele Bartimpeksu w grudniu twierdzili, że negocjują z Lotosem. Być może teraz spółka walczy o dostawy na resztę roku. Ma motywację, bo straciła kontrakt na dostawy biodiesla dla Orlenu, który był jej głównym klientem.

— Dostawy na pozostałą część 2010 r. (tj. po 15 kwietnia) są jeszcze do zakontraktowania — mówi Marcin Zachowicz.

Czy wśród dostawców znajdzie się Wratoslavia-Bio?

— Prowadzimy jeszcze rozmowy z Lotosem. Zaoferowaliśmy im całą naszą produkcję, ale czy tyle będą od nas potrzebowali? — mówi Jan Antosik, wiceprezes Bartimpeksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu