Lotos bez prezesa

Magda Graniszewska
opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Rekordowe wyniki za 2017 r. nie uchroniły prezesa przed odwołaniem. Opierał się fuzji z PKN Orlen?

Rada nadzorcza paliwowego Lotosu, kontrolowanego przez skarb państwa, obradowała w poniedziałek po południu. Po zamknięciu giełdowej sesji poinformowała, że odwołała ze stanowiska Marcina Jastrzębskiego, prezesa spółki. Jego obowiązki, w roli p.o. prezesa, przejął Mateusz Bonca, wiceprezes firmy.

Przyczyną odwołania Marcina Jastrzębskiego nie były wyniki Lotosu — w 2017 r. spółka zanotowała najwyższy w historii skonsolidowany zysk netto.
Zobacz więcej

HISTORYCZNY ZYSK I DYMISJA

Przyczyną odwołania Marcina Jastrzębskiego nie były wyniki Lotosu — w 2017 r. spółka zanotowała najwyższy w historii skonsolidowany zysk netto. Fot. Marek Wiśniewski

Rada nie podała uzasadnienia tej decyzji. Radio Zet, powołując się na swoich rozmówców, wskazało, że przyczyną odwołania było to, że prezes nie był skłonny do współpracy przy planowanym połączeniu Lotosu z PKN Orlen.

O przejęciu Lotosu przez Orlen mówi się od drugiej połowy lutego. Orlen podpisał wówczas list intencyjny ze skarbem państwa, który kontroluje Lotos. Lista zakłada, że Orlen „nabędzie bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale Lotosu”. To oznacza, że chce odkupić m.in. akcje należące do skarbu państwa, który ma 53,19 proc. akcji Lotosu.

„W grę wchodzi pełna integracja PKN Orlen z Lotosem, idziemy w kierunku połączenia” — mówił w rozmowie z PAP Krzysztof Tchórzewski, minister energii, nadzorujący i Lotos, i PKN Orlen.

Już w lutym Ministerstwo Energii wymieniło prezesa Orlenu — Daniel Obajtek (wcześniej szef Energi) zastąpił Wojciech Jasińskiego. Wczoraj przyszedł najwyraźniej czas na Lotos.

Przyczyną odwołania prezesa raczej nie były wyniki Lotosu. Były już prezes zostawia bowiem za sobą firmę, która w 2017 r. osiągnęła najwyższy w historii spółki skonsolidowany zysk netto, czyli 1,7 mld zł. To o 65 proc. więcej niż w 2016 r.

Lotosem będzie tymczasowo zarządzać Mateusz Bonca, z którym — jak wynika z informacji „PB” — relacje Marcin Jastrzębski miał napięte. Obaj startowali w konkursie na prezesa Lotosu, rozpisanym po odwołaniu w 2016 r. Roberta Pietryszyna. Konkurs wygrał Jastrzębski i w styczniu 2017 r. został powołany na szefa gdańskiej rafinerii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Lotos bez prezesa