Lotos ma sojusz z Buffettem

DI
opublikowano: 30-10-2012, 10:34

Lotos Petrobaltic zagospodaruje położone na Morzu Bałtyckim złoża gazowe B4 i B6 we współpracy ze spółką kontrolowaną przez Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny legendarnego Warrena Buffetta.

W sumie do wydobycia jest nawet 4 mld metrów sześciennych gazu.

Zobacz więcej

Warren Buffett, fot. Bloomberg

Partnerem Lotos Petrobaltic będzie CalEnergy Resources Poland, należący do MidAmerican Energy Holdings Company, spółki kontrolowanej przez Berkshire Hathaway. W wtorek w Gdańsku spółki podpisały umowę o współpracy.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że naszym partnerem na złożach B4 i B6 jest właśnie CalEnergy Resources Poland – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. – Kompetencje i potencjał, które stoją za tą firmą, pozwalają nam z optymizmem oceniać szanse zagospodarowania naszych złóż gazowych.

– Mamy ogromną nadzieję, że przepisy nowej ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów, która ma zostać ogłoszona w listopadzie, nie podważą ekonomicznej opłacalności wydobycia ropy naftowej i gazu ze złóż podmorskich – powiedział Peter Youngs, dyrektor zarządzający grupy kapitałowej CalEnergy Resources.  

Zgodnie z programem prac przygotowawczych, pozyskanie danych sejsmicznych i wybór wstępnej koncepcji zagospodarowania zaplanowano na lata 2013–2014. Po zakończeniu tego etapu, partnerzy będą mogli podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną odnośnie zagospodarowania złóż. 

Zgodnie z umową CalEnergy Resources Poland pokryje koszty badań sejsmicznych oraz koszty przygotowania wstępnej koncepcji zagospodarowania złóż przypadające zarówno na CalEnergy Resources Poland jak i Lotos Petrobaltic.

Umowa została zawarta pod kilkoma warunkami zawieszającymi. Jednym z nich jest taki, że nowa ustawa o podatku od wydobycia węglowodorów nie może podważyć ekonomicznej opłacalności przedsięwzięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu