Lotos ma sojusz z Buffettem

DI
opublikowano: 30-10-2012, 10:34

Lotos Petrobaltic zagospodaruje położone na Morzu Bałtyckim złoża gazowe B4 i B6 we współpracy ze spółką kontrolowaną przez Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny legendarnego Warrena Buffetta.

W sumie do wydobycia jest nawet 4 mld metrów sześciennych gazu.

Warren Buffett, fot. Bloomberg
Warren Buffett, fot. Bloomberg
None
None

Partnerem Lotos Petrobaltic będzie CalEnergy Resources Poland, należący do MidAmerican Energy Holdings Company, spółki kontrolowanej przez Berkshire Hathaway. W wtorek w Gdańsku spółki podpisały umowę o współpracy.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że naszym partnerem na złożach B4 i B6 jest właśnie CalEnergy Resources Poland – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. – Kompetencje i potencjał, które stoją za tą firmą, pozwalają nam z optymizmem oceniać szanse zagospodarowania naszych złóż gazowych.

– Mamy ogromną nadzieję, że przepisy nowej ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów, która ma zostać ogłoszona w listopadzie, nie podważą ekonomicznej opłacalności wydobycia ropy naftowej i gazu ze złóż podmorskich – powiedział Peter Youngs, dyrektor zarządzający grupy kapitałowej CalEnergy Resources.  

Zgodnie z programem prac przygotowawczych, pozyskanie danych sejsmicznych i wybór wstępnej koncepcji zagospodarowania zaplanowano na lata 2013–2014. Po zakończeniu tego etapu, partnerzy będą mogli podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną odnośnie zagospodarowania złóż. 

Zgodnie z umową CalEnergy Resources Poland pokryje koszty badań sejsmicznych oraz koszty przygotowania wstępnej koncepcji zagospodarowania złóż przypadające zarówno na CalEnergy Resources Poland jak i Lotos Petrobaltic.

Umowa została zawarta pod kilkoma warunkami zawieszającymi. Jednym z nich jest taki, że nowa ustawa o podatku od wydobycia węglowodorów nie może podważyć ekonomicznej opłacalności przedsięwzięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane