Lotos od inwestora woli partnera

PJ
opublikowano: 09-12-2011, 00:00

Na słowo „prywatyzacja” prezes Olechnowicz robi kwaśną minę. Ale spółka sama sobie nie poradzi.

W przyszłym roku oczkiem w głowie Pawła Olechnowicza, prezesa Grupy Lotos, będzie realizacja programu poszukiwawczo-wydobywczego.

— To będzie filar rozwoju. Jesteśmy przygotowani do ekspansji — zapowiada szef Lotosu. Problem w tym, że rafineria sama sobie nie poradzi. Zdaniem Pawła Olechnowicza, prywatyzacja Lotosu, polegająca na sprzedaży akcji spółki (obecnie MSP chce znaleźć chętnego na 53 proc. akcji), nic nie da.

— Takiego prezentu na te święta bym sobie nie życzył — mówi prezes.

Przydałby się natomiast albo strategiczny partner dla samej spółki (niekoniecznie w związku kapitałowym), albo do konkretnych projektów wydobywczych. Na pytanie, czy trwają takie rozmowy, prezes zasugerował, że rzeczywiście coś jest na rzeczy, ale uchylił się od podania konkretów. Paweł Olechnowicz przypomina także, że w ramach poszukiwania finansowania programu wydobywczego w grę może wchodzić także wysłanie Petrobaltiku na giełdę lub jej dokapitalizowanie przez grupę. Pomorska spółka reorganizuje także biznes naftowy.

Niedawno zakończono konsolidację aktywów wydobywczych na Litwie. Podobną operacją przeprowadzono ze spółkami, zajmującymi się morskimi przewozami paliw i ropy naftowej. Paweł Olechnowicz nie ukrywa rozczarowania kilkuletnim już opóźnianiem się rozpoczęcia wydobycia na norweskiej koncesji Yme, której Lotos jest mniejszościowym udziałowcem. Obecny, najwcześniejszy, termin to początek II kwartału 2012 r. Winnego „złego zarządzania projektem” jak to ujął prezes Lotosu, upatruje w firmie Talisman, operatorze koncesji. Spółka nie wyklucza, że będzie domagała się odszkodowania lub rekompensaty za opóźnienie w uruchomieniu produkcji ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane