Lubelszczyzna mocna pomimo trudności

JAROSŁAW JAWORSKI, prezes zarządu Coface
opublikowano: 18-01-2018, 22:00

Komentarz autora rankingu "Gazele Biznesu".

Uroczyste wręczenie Gazel Biznesu rozpoczęliśmy, jak przed rokiem, w Lublinie. Ambicje Lubelszczyzny w działalności biznesowej potwierdza duża reprezentacja lokalnych przedsiębiorstw w zestawieniu. W 18. rankingu Gazel Biznesu mamy 163 firmy z tego województwa. To o ponad 12 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Na pierwszym miejscu znalazł się producent i dystrybutor papierowych i foliowych opakowań, firma Glopack, która zajęła 30. miejsce w rankingu ogólnopolskim. To bardzo dobry wynik, a trzeba podkreślić, że otoczenie gospodarcze w Polsce w latach 2014-16, branych pod uwagę podczas analizy wyników finansowych Gazel, było bardzo zmienne.

Rok 2014 dla polskiej gospodarki na tle otoczenia zewnętrznego był udany, krajowy rynek rozwijał się stabilnie, a PKB wzrósł do 3,3 proc. W 2015 r., było jeszcze lepiej — PKB sięgnął 3,8 proc. Jednak w 2016 r. nastąpiło pogorszenie, a tempo wzrostu gospodarczego obniżyło się do 2,9 proc. Sytuacja ta odbiła się na przedsiębiorstwach w całym kraju.

Raport Coface „Upadłości i restrukturyzacje firm w Polsce w 2016 roku” pokazał, że na Lubelszczyźnie odnotowano wzrost liczby przedsiębiorstw objętych postępowaniami, chociaż warto dodać, że około 30 proc. z tej grupy stanowiły firmy restrukturyzowane.

Niemniej jednak z danych GUS wynika, że w 2016 r. podstawowe wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw w województwie lubelskim były niższe od notowanych w 2015 r. Pogorszeniu uległy również podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Z drugiej strony przedsiębiorstwa niefinansowe zatrudniające powyżej dziewięciu pracowników osiągnęły 71 mld zł przychodu z całokształtu działalności. To o 3 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Największy udział (92 proc.) w osiągnięciu ogólnego poziomu przychodów miały firmy działające w przemyśle i branżach takich jak handel, budownictwo oraz naprawa pojazdów samochodowych.

Najnowszy ranking Gazele Biznesu pokazuje, że mimo trudności w 2016 r. i podwyższonej niepewności wśród przedsiębiorców firmy MSP w woj. lubelskim naprawdę dobrze sobie radziły — rozwijały się i inwestowały.

Nakłady inwestycyjne skoncentrowane były przede wszystkim w przemyśle (prawie 84 proc. ogółu). Przedsiębiorcy inwestowali również w handlu i sektorach, takich jak naprawa pojazdów samochodowych, transport i gospodarka magazynowa. Życzę naszym Gazelom, aby ich firmy dalej się tak dobrze rozwijały, i mam nadzieję, że spotkamy się za rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAROSŁAW JAWORSKI, prezes zarządu Coface

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu