Lubin czuje się ukarany za Kukiza

opublikowano: 18-06-2015, 00:00

Resort rolnictwa nie wyraził zgody na odrolnienie 39 ha pod strefę przemysłową. Samorządowcy winią politykę, urzędnicy uspokajają

Strefa przemysłowa na 500 ha położona na granicy Lubina i gminy wiejskiej Lubin nie dostała zielonego światła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort zgodził się na odrolnienie 8,11 ha, ale nie wyraził zgody na 39,43 ha. To jeden z dwóch wniosków o zmianę zagospodarowania terenów złożonych przez samorządowców (osobne wnioski były konieczne, bo chodzi o dwa plany zagospodarowania przestrzennego). Decyzja w sprawie drugiego powinna się pojawić do końca miesiąca.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik
Marek Wiśniewski

Wielka polityka

— Zostaliśmy ukarani za to, że Robert Raczyński, prezydent Lubina, pierwszy poparł w wyborach Pawła Kukiza. Ta sprawa ma dla nas ogromne znaczenie. To będą miejsca pracy nie tylko dla Lubina, ale Prochowic, Ścinawy czy nawet Legnicy. Resort gospodarki sygnalizował, że inwestorzy szukają dużych terenów, a ten wydaje się idealny: jest płaski, bez lasów, wzdłuż planowanej trasy S3 i nieopodal linii kolejowej — uważa Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Spodziewa się, że kolejne decyzje też będą niekorzystne. — Nie wiem, czy spotkaliśmy się z odmową ze względu na Kukiza, ale nie da się tego wykluczyć. Jestem zaniepokojony i zły. Nie możemy zgodzić się na przekształcenie tylko części terenów, bo to jest spójna całość — mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy wiejskiej Lubin.

Sprzeczny przekaz

Resort rolnictwa uznał za zasadną argumentację marszałka, który twierdzi, że 39 ha to grunty, które „stanowią fragmenty rozległych i zwartych kompleksów uprawowych i zmiana ich przeznaczenia spowodowałaby wkroczenie z zabudową w otwartą przestrzeń rolniczą”.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Ministerstwo nie bierze pod uwagę, że GDDKiA planuje przez środek tego kompleksu poprowadzić drogę ekspresową S3. Nie będzie to więc zwarty kompleks. Decyzja rządu jest nielogiczna: z jednej strony rządzone przez PSL Ministerstwo Gospodarki rozkręca akcję tworzenia stref przy drogach ekspresowych i podpisuje umowy z gminami i strefami, równolegle planuje stworzenie na Dolnym Śląsku klastra przemysłu lotniczego, a z drugiej nie ma zgody na tworzenie strefy przemysłowej. To gdzie te firmy lotnicze mają działać? — pyta Ryszard Wawryniewicz z firmy doradczej Cedos, która pracuje dla Lubina.

Będzie OK

Samorządowcy nie składają broni. — Przygotowujemy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Złożymy go w najbliższych dniach. Czas nas aż tak bardzo nie goni, prace planistyczne trwają i kilka miesięcy opóźnienia nie zaszkodzi. Jeśli znów będzie odmowa, w listopadzie powtórzymy wnioski, być może w ministerstwie rolnictwa po wyborach zmieni się podejście — zapowiada Ryszard Wawryniewicz.

Nie będzie to konieczne. — Chcemy stworzyć wspólny obszar inwe- stycyjny i Lubin jest w tym centralnym elementem. Samorząd musi ustalić z nami, które tereny wchodzą do projektu. Sprawa nie jest zamknięta — uspokaja Ilona Antoniszyn- -Klik, wiceminister gospodarki i inicjatorka projektu terenów przy ekspresówkach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Tadeusz Markiewicz

Polecane