Czytasz dzięki

Lublin ma koloryt właściwy młodości

Agnieszka Ostojska-Badziak
opublikowano: 20-11-2020, 14:23

Miasto stare i barwne jak historia Polski. Od wieków łączy kultury, otwiera głowy, kreuje niepowtarzalne miejsca i wydarzenia. Lublin kipi pozytywną energią – twierdzi Bartosz Łopiński, prezes firmy Billennium, świadczącej usługi IT i rozwiązania dla biznesu.

Piotr Holub

Nie jestem lublinianinem, lecz od kilkunastu lat regularnie odwiedzam Lublin. To miasto o niesamowitej energii, tętniące życiem za sprawą uczelni, które się tu znajdują, i studentów. W ośrodku liczącym 350 tys. mieszkańców są cztery wyższe uczelnie publiczne i wiele niepublicznych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim na czele. Nic dziwnego, że stare uliczki miasta nie są spowite posępną atmosferą, lecz emanują radosną i kreatywną aurą. Szacuje się, że w roku akademickim do miasta przybywa około 70 tys. studentów. Ta atmosfera mocno odróżnia Lublin od całego regionu, choćby od pobliskiego Kraśnika, który powoli staje się symbolem zamknięcia. Lublin jest jego przeciwieństwem. To miasto z ludźmi o otwartych umysłach, pełne kolorytu właściwego młodości. To między innymi dlatego dziewięć lat temu postanowiliśmy otworzyć tu filię firmy i uważamy ten krok za jeden z najważniejszych w jej rozwoju. Przez ten czas zdążyłem się bardzo zaprzyjaźnić z Lublinem i jego przeuroczymi miejscami. Mam też olbrzymią nadzieję, że wszystkie lubelskie knajpki, kafejki i puby przetrwają epidemiczną zawieruchę, choć pewnie nie będzie to proste.

Panorama
Panorama
Podobnie jak Rzym, Lublin rozsiadł się na siedmiu wzgórzach - a także na styku kultur i religii.
Roman Wesoły

Starówka

Spacer po starówce jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Piękne renesansowe i klasycystyczne kamienice z kafejkami, pubami i restauracjami tworzą pełen uroku zakątek. Wieczorami ta część miasta kipi wesołością dzięki wszechobecnym studentom. Dla mnie niesamowitą sprawą są znaki z nazwami ulic i słupy, na których są umieszczone – krótszy i dłuższy, ponieważ starówka zajmuje pagórkowaty teren. To świadczy o tym, że Lublin dba o swoich mieszkańców i gości – łatwiej się przecież czyta, gdy napis jest prosto.

Klimatycznie
Klimatycznie
Lubelska starówka pięknie - i tajemniczo - wygląda nocą.
Roman Wesoły

Centrum Spotkań Kultur, czyli Teatr w Budowie

Historia plus nowoczesność – tak pokrótce można opisać budynek Centrum Spotkań Kultur. Samo Centrum jest też znane jako Teatr w Budowie, ponieważ jego budowa ruszyła w 1974 r. Szybko się jednak okazało, że nikt nie ma takich pieniędzy, które pozwoliłyby zakończyć inwestycję. W końcu się znalazły, ale po niemal 40 latach. Centrum zainaugurowało działalność w 2015 r. i jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych tej części Polski. Wygląda monumentalnie, ale warto również zobaczyć jego wnętrze, uczestnicząc w jednej z wielu imprez. Oczywiście w czasie epidemii będzie to dość trudne.

Fontanny na Placu Litewskim

Widowisko
Widowisko
Podświetlone fontanny na Placu Litewskim to atrakcja letnich wieczorów.
Roman Wesoły

Spacer na Plac Litewski, zwłaszcza latem, przyniesie dużo radości za sprawą fontann multimedialnych, które od niedawna tam działają. Wieczorem odbywają się widowiska wykorzystujące światło, dźwięk, lasery i obraz.

Lubelska Trasa Podziemna

Miłośnikom tajemnic starych podziemi na pewno przypadnie do gustu spacer Lubelską Trasą Podziemną, która liczy 300 m i biegnie pod starówką. Zaczyna się przy Trybunale Koronnym, a kończy na placu Po Farze, tuż przy ruinach kościoła farnego. Ścieżka powstała z mieszczańskich piwnic, które w czasach świetności miasta służyły za składy. Kulminacją wycieczki jest multimedialna wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina, który wybuchł 2 czerwca 1719 r.

Ogród Botaniczny

Bogate zbiory
Bogate zbiory
W lubelskim ogrodzie botanicznym spacerowicze mogą podziwiać ponad 1600 gatunków drzew i krzewów.
Roman Wesoły

Nie lada gratką dla pasjonatów roślin i amatorów spacerów jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Powstał w latach 60. poprzedniego stulecia. W kolekcji ogrodu znajduje się ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, 3300 roślin zielonych rosnących w gruncie oraz ponad 1600 gatunków szklarniowych. Jest co oglądać!

Karnawał Sztukmistrzów

Największa atrakcja
Największa atrakcja
W lipcu miasto biorą we władanie artyści cyrkowi i teatralni, którzy przyjeżdżają z całego świata na Karnawał Sztukmistrzów .
Roman Wesoły

To lipcowe wydarzenie przyciąga artystów cyrkowych i teatralnych z całego świata. Ulice miasta ożywają wtedy barwnym tłumem, odbywają się pokazy, spektakle, cyrkowe przedstawienia. Nazwa imprezy nawiązuje do postaci sztukmistrza z Lublina, bohatera książki Izaaka Bashevisa Singera. Ta postać ma przypominać o wielokulturowości i wieloreligijności miasta. Mimo pandemii festiwal odbył się też w tym roku, choć pewnie w okrojonym składzie.

Noc Kultury

To czerwcowy festiwal, podczas którego w różnych częściach Lublina odbywa się kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset wydarzeń kulturalnych. Koncerty, pokazy, spektakle, wstawy, instalacje uliczne, mapping na budynkach, to wszystko przyciąga tłumy odwiedzających. Naprawdę jest co robić. Niestety pandemia zbiera swoje żniwo i tegoroczna Noc Kultury została odwołana. Trzymam kciuki, by następna odbyła się zgodnie z planem.

Perłowa Pijalnia Piwa

Czekając na lepsze czasy
Czekając na lepsze czasy
Restauracje, kawiarnie i puby na Starym Mieście - miejmy nadzieję, że wkrótce znów wypełnią się klientami.
Roman Wesoły

Kto nie pił lubelskiej Perły, nie był w Lublinie. Gdzie indziej piwo będzie lepiej smakować niż w perłowym browarze? Perłowa Pijalnia Piwa podaje znakomitą Perłę i pyszne jedzenie. To miejsce jest też obsypane nagrodami architektonicznymi za wystrój, więc warto je wpisać na listę do zobaczenia po pandemii.

G20 (Grodzka 20)

To nowoczesna restauracja w centrum starówki naprzeciwko placu Po Farze. Polecam klimatyczne wnętrze. Serwują dania kuchni fusion, świetnie podane i wyśmienicie smakujące.

Mandragora

Słynna restauracja z wyśmienitą kuchnią żydowską i olbrzymim wyborem win koszernych. Przypomina zwykły żydowski dom sprzed wieków, pełen zapachów prostej, dobrej kuchni, ze zdjęciami na ścianach, muzyką w tle i mnóstwem koronek. Warto ją odwiedzić, by przypomnieć i posmakować minione czasy.

ParZona

To jedna z ładniejszych i sympatyczniejszych kawiarni w Lublinie. Pyszna kawa, posiłki na każdą porę dnia. Idealne miejsce na spotkanie towarzyskie w ciągu dnia lub chwilę odpoczynku.

Spokojna 2

To kolejne miejsce na wspólny posiłek, którego przygotowanie można obserwować na żywo. Duża, dobrze zaaranżowana nowoczesna przestrzeń, w której chce się przebywać i rozkoszować kuchnią.

Nie wylej

Tę kawiarnię docenią miłośnicy ochrony środowiska. To miejsce z przesłaniem, w którym kawa jest tańsza dla tych, którzy przyjdą z własnym kubkiem. Ponadto deklaruje, że nie marnuje jedzenia i zamiast napiwków zbiera na cele charytatywne, a pracownicy otrzymują pensję powyżej średniej krajowej.

Bistro Tancereczka

Bar otwarty 24 h/dobę, oczywiście w trybie bez epidemii. Tu zwykle kończą się studenckie noce weekendowe. Tanie, szybkie potrawy i również takie trunki, ale wszystko smakuje wybornie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane