Lubuskie ma system łączności służb ratunkowych za 7,5 mln zł

PAP
opublikowano: 04-07-2008, 19:01

7,5 mln złotych kosztował nowoczesny system łączności wszystkich służb ratunkowych na terenie woj. lubuskiego zaprezentowany w piątek przez lubuskich policjantów. Prace nad nim trwały od 2005 roku.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim Agata Sałatka, system policyjnej sieci radiowej zespala ze sobą wszystkie służby w regionie: policję, straż pożarną, Straż Graniczną, żołnierzy i poszczególne sztaby zarządzania kryzysowego w powiatach.

"Maksymalne uproszczenie przekazywania informacji polega m.in. na wykorzystaniu nowoczesnych, ciekłokrystalicznych monitorów dotykowych, dzięki którym za dotknięciem odpowiedniego pola można nawiązać łączność z najodleglejszymi jednostkami ratowniczymi w województwie lubuskim" - tłumaczyła rzeczniczka.

W Lubuskiem wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i obywateli wyposażone zostały w nowoczesne stanowiska pracy pozwalające w jednej chwili łączyć się z dowolną jednostką ratowniczą. Pozwala to na wymianę informacji między kilkoma instytucjami jednocześnie. Inne zaangażowane w pomoc mogą być na tzw. nasłuchu i włączać się w dowolnym momencie.

Zdaniem policjantów, skróci to czas reakcji na zagrożenia wywołane klęskami żywiołowymi, atakami terrorystycznymi lub katastrofami. Ponadto jest możliwe połączenie się bezpośrednio z policją niemiecką, co pozwoli zwalczać przestępczość transgraniczną.

Prace przy budowie systemu rozpoczęły się trzy lata temu. Kosztował on 7,5 mln złotych, 75 proc. kosztów pokryto ze środków Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA. Resztę przekazała Komenda Główna Policji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lubuskie ma system łączności służb ratunkowych za 7,5 mln zł