Lucjan Noras prezesem Koksowni Przyjaźń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-05-2005, 14:18

Lucjan Noras, od ponad trzech miesięcy pełniący obowiązki prezesa Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej(Śląskie), został w poniedziałek - jednogłośną decyzją wspólników spółki - prezesem koksowni. Był jedynym kandydatem, wyłonionym w postępowaniu konkursowym.

Lucjan Noras, od ponad trzech miesięcy pełniący obowiązki prezesa Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej(Śląskie), został w poniedziałek - jednogłośną decyzją wspólników spółki - prezesem koksowni. Był jedynym kandydatem, wyłonionym w postępowaniu konkursowym.

    Nowy prezes pracuje w Koksowni Przyjaźń od lutego ubiegłego roku. Początkowo był członkiem zarządu, dyrektorem ds. handlu i spedycji. Jest współautorem strategii rozwoju koksowni, zakładającej m.in. do 2016 r. inwestycje wartości ok. 2,2 mld zł, z czego ok. 1 mld zł w najbliższych trzech latach.

    Lucjan Noras ma 48 lat, jest absolwentem Politechniki Śląskiej. Od blisko 20 lat jest związany z górnictwem i koksownictwem. Był m.in. prezesem Centrali Zbytu Węgla Węglozbyt w Katowicach, wiceprezesem Kompanii Węglowej i członkiem zarządu Polskiego Koksu - wiodącego eksportera tego produktu. W końcu stycznia 2005 r., po odwołaniu ze stanowiska Andrzeja Kołacza, został p.o. prezesa koksowni.

    Koksownia Przyjaźń jest drugą pod względem wielkości - po należących do grupy Mittal Steel zakładach w Zdzieszowicach -polską koksownią. 46 proc. udziałów w Przyjaźni ma producent węgla koksowego - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Wkrótce JSW, Przyjaźń oraz koksownie w Zabrzu i Wałbrzychu mają utworzyć największą w Europie grupę węglowo-koksową.

    W ubiegłym roku Koksownia Przyjaźń miała ok. 640 mln zł zysku netto przy ok. 2 mld zł przychodów, co plasuje ją w gronie najbardziej rentownych polskich firm 2004 r. Na ten rok, m.in. z powodu wahań kursów walut, zakłada zysk rzędu 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane