Lucy na urodziny wyszła z kanału

Inwestująca przez ponad połowę swojego życia szympansica Lucy jest już na prawie 20-procentowym plusie. A może być jeszcze lepiej, podpowiada analiza techniczna.

Wyświetl galerię [1/3]

Notowania spółek z portfela Lucy, bez wartości otrzymanych dywidend "PB"

Dzisiaj 12-te urodziny obchodzi szympansica Lucy. Pochodząca z Irlandii mieszkanka warszawskiego zoo jest wśród czytelników znana jako ambitna finansistka. Świeczek i tortu nie będzie, bo wypracowywane przez nią zyski są… papierowe. Mimo to Lucy należy się uznanie. Założony przez nią sześć lat temu portfel bezpiecznie przeszedł przez kryzys w strefie euro, a teraz szykuje się na powrót dobrej passy.

Przed stratami Lucy udało się uchronić dzięki przyjętej przez nią bezpiecznej strategii dywidendowej. Od powstania portfela sześć lat temu notowania znajdujących się w nim spółek poszły w górę o 17,7 proc. To mniej od indeksu WIG20, jednak ten wynik nie uwzględnia premii z zysku. Tylko w ubiegłym roku stopa dywidendy z posiadanych przez nią spółek wyniosła 4,25 proc., podczas gdy dla WIG20 zaledwie 3,42 proc.

To niezły wynik, zważywszy że Lucy swoje spółki portfelowe wybrała dzięki losowaniu. Znajdujące się obecnie w portfelu szympansicy KGHM, PGNiG, Orange, PGE oraz CEZ pozwoliły uchronić kapitał przed zawirowaniami związanymi z kryzysem w strefy euro, odwróceniem reformy emerytalnej oraz perturbacje związane z wojną na wschodzie Ukrainy. Fakt, że aż trzy z nich to spółki defensywne, pokazuje, że Lucy nie tylko ma talent do prac manualnych, ale i niezłą intuicję.

W przyszłości inwestycje Lucy będą sobie radzić jeszcze lepiej, podpowiada analiza techniczna. Wszystko dlatego, że wykres jej portfela wybił się z formacji kanału spadkowego, która opisywała ostatnie cztery lata notowań.


Kanał spadkowy widoczny w notowaniach portfela Lucy. Notowania nie uwzględniają wartości otrzymanych dywidend. Źródło: "PB".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lucy na urodziny wyszła z kanału