Ludzie premiera zdominowali radę KGHM

W radzie nadzorczej miedziowego koncernu najwięcej miejsc objęli ludzie kojarzeni z Mateuszem Morawieckim. Minister energii ma jednego reprezentanta.

Walka o polityczne wpływy w państwowym KGHM trwała wiele miesięcy, a jej wynik poznaliśmy w piątek. Wygrał premier Mateusz Morawiecki. Krzysztof Tchórzewski, minister energii, który formalnie nadzoruje miedziowy koncern, ma dziś na spółkę wpływ iluzoryczny.

KGHM
Zobacz więcej

KGHM Fot. Łukasz Grudniewski

Ekipa premiera

Akcjonariusze KGHM zebrali się w piątek na zwyczajnym walnym zgromadzeniu po raz drugi, po przerwie ogłoszonej 26 czerwca. Powołali do rady trzech dotychczasowych nadzorców, czyli Agnieszkę Winnik-Kalembę, Marka Pietrzaka i Janusza Kowalskiego. Nowych członków jest zaś czterech: to Leszek Banaszak, Jarosław Janas, Bartosz Piechota i Andrzej Kisielewicz.

Za ludzi kojarzonych z premierem Morawieckim uznaje się w tym gronie cztery osoby. Andrzej Kisielewicz, który został zgłoszony przez fundusz z grupy PZU (też państwowy) działał w Solidarności Walczącej, podobnie jak ojciec premiera, Kornel. Zasiada też w radzie nadzorczej PKO BP, nadzorowanego przez premiera.

Bartosz Piechota to prawnik zasiadający m.in. w radzie nadzorczej Lot, kontrolowanegoprzez premiera. Poza tym był uczestnikiem kongresów programowych PiS, współpracował też z Fundacją Republikańską, z której wywodzi się Marcin Chludziński, nowy prezes KGHM (też kojarzony z premierem).

Jarosław Janas to wrocławski prawnik, członek rady nadzorczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, będącej w nadzorze Mateusza Morawieckiego.

Marek Pietrzak, „stary” członek rady, ma poparcie Jacka Sasina, polityka PiS i sekretarza stanu w kancelarii premiera Morawieckiego. Od niedawna jest też prezesem Orlen Asfalt, spółki z grupy nadzorowanej przez premiera.

Ekipa partii

Osobą spoza ścisłej ekipy premiera jest w radzie Janusz Kowalski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, podlegającej ministrowi spraw wewnętrznych. Wcześniej był wiceprezesem PGNiG, podlegającego ministrowi energii, a przed wyborami działał w opolskim PiS obok Patryka Jakiego. Lojalny człowiek partii, jak sam o sobie mawia.

Agnieszka Winnik-Kalemba Mateuszem ma zaś poparcie wpływowych posłanek PiS, czyli Elżbiety Witek i Anny Zalewskiej.

Trzech przedstawicieli w radzie ma jeszcze załoga KGHM — są nimi Józef Czyczerski, Bogusław Szarek i Ireneusz Pasis. Łącznie rada liczy 10 osób.

Samotny żołnierz ministra

Krzysztof Tchórzewski, tytularny nadzorca KGHM, ma w radzie tylko jednego człowieka — Leszka Banaszaka, wicedyrektora w resorcie energii. Według jednego z naszych rozmówców, nie oznacza to jednak osłabienia pozycji ministra energii.

— Oddał przyczółek, ale umocnił się na stanowisku — uważa nasz rozmówca.

Wiele się mówi o braku chemii pomiędzy Morawieckim a Krzysztofem Tchórzewskim. Potwierdzeniem tego był ruch premiera z początku czerwca — odebrał ministrowi energii nadzór nad paliwowymi Orlenem i Lotosem. Spekulacje na temat ewentualnej dymisji ministra pojawiają się regularnie, ale od ponad dwóch lat polityk trzyma się na stanowisku.

Karuzela nie zwalnia

Zakończenie walnego zgromadzenia oznacza, że pracę w roli prezesa KGHM rozpoczyna Marcin Chludziński, który wygrał niedawny konkurs. Opuści fotel prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu i zmierzy się z wyzwaniami w jednym z największych na świecie producentów miedzi i srebra, ze złożami w Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chile. Czekają go decyzje dotyczące aktywów za granicą i w kraju.

Chludziński obejmuje stery w firmie wstrząsanej niekończącymi się zmianami personalnymi. Za rządów PiS powołano w niej już trzech prezesów, był też jeden p.o. prezesa. W spółkach zależnych karuzela przez ponad dwa lata nie zatrzymała się ani na chwilę, spokoju kadrowego nie zaznała nawet chilijska kopalnia Sierra Gorda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu