LUG stawia na eksport

ANP
opublikowano: 26-01-2010, 00:00

Dogonimy największych w branży — obiecują władze oświetleniowej spółki. Pomóc ma eksport.

Dogonimy największych w branży — obiecują władze oświetleniowej spółki. Pomóc ma eksport.

LUG, producent opraw oświetleniowych, utrzymał zeszłoroczną sprzedaż na podobnym poziomie co w 2008 r. Przychody wyniosły 60 mln zł (przed audytem).

— Nie udało się nam zwiększyć obrotów, zaszkodził kryzys. Przy trudnym rynku uznajemy utrzymanie sprzedaży na niezmienionym poziomie za sukces. Jednocześnie widzimy ożywienie na rynku, więc 2010 r. powinien być zdecydowanie lepszy — przyznaje Ryszard Wtorkowski, prezes LUG.

Dla porównania: przychody ES-System i Leny Lighting, giełdowych konkurentów, spadły po trzech kwartałach 2009 r. odpowiednio o ponad 13 proc. (do 109,55 mln zł) i o 14 proc. (do 70,79 mln zł). W ostatnim kwartale 2009 r. spadek przychodów zanotował też LUG, do 15,6 mln zł z 19,5 mln zł.

— Na podstawie potencjalnych zamówień zakładamy, że tegoroczną sprzedaż zwiększymy nawet o kilkanaście procent. Stawiamy na eksport, który mógłby wzrosnąć w tym roku do 40 proc. przychodów —dodaje Ryszard Wtorkowski.

Podkreśla, że nie jest to prognoza, spółka rozważy jej publikację po wynikach z I kw.

W zeszłym roku sprzedaż zagraniczna wyniosła ponad 30 proc. sprzedaży. Produkty LUG trafiają m.in. do Niemiec, Francji, na rynki skandynawskie i bałkańskie.

— Pierwsze zagraniczne zamówienia w tym roku są znacząco większe niż w takim samym okresie 2009 r. Nawet w Rosji widać oznaki ożywienia. To olbrzymi rynek, więc odbicie na nim może mieć ogromny wpływ na nasze wyniki — zapewnia prezes LUG.

Spółka chce rozwijać eksport, otwierając zagraniczne oddziały.

— Celem jest dogonienie największych w branży — dodaje Ryszard Wtorkowski.

Spółka, która od ponad dwóch lat jest notowana na NewConnect, szykuje się do przeniesienia na rynek główny. Pod względem kapitalizacji spełniła warunek GPW (10 mln EUR). Płynność ma poprawić split akcji, który akcjonariusze mają przegłosować w połowie lutego.

— Dziś jest za wcześnie, by określić, czy przejściu na główny parkiet będzie towarzyszyć emisja akcji. Jeśli tak, to uzyskane pieniądze przeznaczymy na zwiększenie oferty produktowej. Myślimy o oprawach specjalistycznych — mówi szef LUG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / LUG stawia na eksport