Czytasz dzięki

Luka w austriackim prawie pozwala na podejmowanie pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-09-2005, 14:26

Pracownicy z Europy Wschodniej, aby ominąć austriackie ograniczenia w dostępie do rynku pracy, zakładają jednoosobowe firmy i rejestrują się w zrzeszeniach robotniczych - informują przedstawiciele Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej.

Pracownicy z Europy Wschodniej, aby ominąć austriackie ograniczenia w dostępie do rynku pracy, zakładają jednoosobowe firmy i rejestrują się w zrzeszeniach robotniczych - informują przedstawiciele Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej.

Jak twierdzi przewodniczący zrzeszenia niewykwalifikowanych robotników budowlanych Fritz Stangl, od momentu rozszerzenia UE w maju 2004 roku o 10 nowych krajów, większość z 3794 członków przystąpiło do jego organizacji tylko po to, aby ominąć prawo chroniące austriacki rynek pracy. Stangl dodał, że ponad połowa nowych członków to Polacy. Wcześniej jego cech liczył 900 członków.

W Austrii istnieje luka prawna, dzięki której robotnicy z nowych krajów mogą pracować legalnie - wystarczy, że zarejestrują się w izbie gospodarczej. Większość robotników z nowych krajów zarejestrowała się w zrzeszeniu dla robotników niewykwalifikowanych, gdzie nie są potrzebne żadne certyfikaty i dyplomy.

Mimo tego zrzeszenia zarzucają im, że często podejmują się prac, do których nie mają uprawnień, a także pracują za dużo mniej niż normalni pracownicy.

Podczas gdy w Austrii minimalna stawka za godzinę pracy dla niewykwalifikowanego robotnika wynosi około 10 euro, a pracodawcy oprócz tego wnoszą dodatkowe opłaty na opiekę socjalną i podatki, jednoosobowe firmy ze wschodu oferują swą pracę za 3 euro za godzinę - podkreśla Stangl.

Zrzeszenie kierowane przez Stangla ostrzega, że większość tych jednoosobowych "udawanych firm", określa się mianem podwykonawców, lecz na rynku funkcjonują one jako tania siła robocza. Według Stangla, w Austrii działa ich około 6-7 tysięcy.

"Przedsiębiorstwa, które funkcjonują według zasad (...) nie są w stanie (z nimi) konkurować" - zauważa Stangl. 

Jak informuje Federalna Izba Gospodarcza, w rezultacie może to doprowadzić do zmniejszenia przychodów z podatków w austriackim budżecie i zaburzyć ceny na rynku pracy.

Jak podkreśla Associated Press, pomimo że nie ziściły się obawy sprzed rozszerzenia Unii, iż nastąpi inwazja taniej siły roboczej z nowych krajów członkowskich, niektóre firmy w Austrii i Niemczech odczuwają skutki przyjazdu chętnych do pracy za mniejsze pieniądze robotników.

Zarówno w Austrii i w Niemczech obowiązują dość ostre ograniczenia dla nowych członków na rynku pracy, w obawie przed wzrostem bezrobocia. Wiedeń planuje przedłużenie restrykcje aż do 2009 roku.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane