Łukoil wychodzi z Polski

opublikowano: 07-02-2016, 22:00

Rosyjski koncern sprzedaje polskie, litewskie i łotewskie stacje benzynowe. Kupującym jest austriacki fundusz.

Rosjanie zwijają sieć stacji w Europie Środkowej. W piątek Łukoil oficjalnie poinformował, że sprzedaje około 230 stacji benzynowych w Polsce (według ostatnich danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego jest ich 116) oraz na Litwie i Łotwie. Wartości transakcji nie ujawniono. Jej zamknięcie oczekiwane jest w drugim kwartale, po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych. „Decyzja o sprzedaży sieci w tych krajach została podjęta w ramach programu optymalizacji struktury aktywów detalicznych w Europie” — głosi komunikat Łukoilu. Kupującym jest austriacki fundusz AMIC, inwestujący w branży energetycznej. Pomagają mu w tym firmy Viada i Luktarna, które prowadziły w krajach bałtyckich stacje pod szyldem Łukoil. Kontroluje je Ivan Paleicikas, były szef Łukoilu w krajach bałtyckich.

Z RĄK DO RĄK:
Z RĄK DO RĄK:
Rosyjskie stacje oficjalnie staną się austriackie po przejęciu placówek Łukoilu przez fundusz AMIC. Paliwo nadal będzie pochodzić z polskich rafinerii. Na początku stycznia Orlen podpisał wartą 1,3 mld zł umowę na roczną dostawę paliw do polskich stacji Łukoilu.
Grzegorz Kawecki

— To dla AMIC Energy znaczący krok w rozbudowie portfela paliwowego biznesu detalicznego w środkowej i wschodniej Europie. Strategiczne partnerstwo z Viada i Luktarna pozwala nam na stworzenie konkurencyjnej platformy operacyjnej w krajach bałtyckich i pozwala na wykorzystanie doświadczenia lokalnego zespołu zarządczego — mówi Gunther Maier, dyrektor zarządzający AMIC

. Wiadomo, że przejęte placówki w krajach bałtyckich jeszcze przez pięć lat będą działały pod rosyjskim szyldem. W przypadku tych polskich decyzja co do rebrandingu ma być podjęta w tym roku. Wcześniej, w kwietniu ubiegłego roku, AMIC odkupił już 240 stacji Łukoilu na Ukrainie (po tym, jak miejscowi klienci rozpoczęli masowy bojkot rosyjskich stacji) i zawiesił na nich szyld AMIC Energy. Menedżerowie AMIC dobrze znają portfel aktywów Łukoilu — dyrektorem odpowiedzialnym za sieć detaliczną w funduszu jest Robert Nowek, Polak przez lata związany najpierw z koncernem ConocoPhillips, a potem właśnie z Łukoilem, gdzie do końca 2013 r. był dyrektorem sieci w Europie Środkowej i Wschodniej, a także w państwach Beneluksu. Łukoil rozpoczął wyprzedaż stacji benzynowych w Europie Środkowej w 2014 r. — aktywa w Czechach, Słowacji i na Węgrzech sprzedał wtedy węgierskiemu koncernowi MOL. W ubiegłym roku sprzedał też 80 stacji w Estonii lokalnej grupie Olerex. Stacje benzynowe w regionie kupował też ostatnio Orlen. W październiku nabył kilkanaście stacji w Berlinie, przejął też spory portfel w Czechach od austriackiego koncernu OMV (68 obiektów). Tymczasem z Polski, poza Łukoilem, zniknie też wkrótce szyld Statoil, bo norweski koncern sprzedał stacje firmie Couche-Tards z Kanady, która ma zmienić ich nazwę na Circle K. Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, w naszym kraju działa 6580 stacji paliw. Zdecydowanie najwięcej, bo 1766, ma PKN Orlen. Drugie pod względem liczby stacji jest BP (488), nieznacznie wyprzedzając Lotos (459) i Shella (425). Ogółem do koncernów zagranicznych należy 1,4 tys. obiektów, czyli 22 proc. całości. Wśród operatorów niezależnych najsilniejszą pozycję ma spółka Anwim, która pod szyldem Moya prowadzi ponad 100 stacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane