Luksus nie dla każdego

Marta Walczak
opublikowano: 05-06-2012, 00:00

Za prestiż trzeba płacić, ale w zamian dostaje się pomoc w wielu codziennych i niecodziennych sprawach

Dostęp do strefy VIP na lotniskach w ponad stu państwach, preferencyjne ceny w około 50 tys. hoteli na świecie, wstęp do luksusowych klubów, ubezpieczenie na życie — to tylko niektóre przywileje posiadaczy luksusowych kart kredytowych. Lista usług jest znacznie dłuższa, a niektóre przekraczają nawet najśmielsze oczekiwania.

Tylko dla wybranych

Nie każdy może liczyć na dostęp do luksusowych usług. Prestiżowe karty są specjalnym produktem dla wybranych klientów banków. Ich posiadanie zapewnia dostęp do wielu usług, których nie świadczy się w standardowej ofercie. Posiadając prestiżową kartę, można skorzystać z wielu przywilejów wynegocjowanych przez bank z firmami, które je akceptują. Przedstawiciele instytucji finansowych zawsze podkreślają, że te produkty są przeznaczone dla osób o wysokim statusie materialnym, dla których problemem jest brak czasu na załatwianie niektórych spraw osobistych.

— Posiadacze prestiżowych kart kredytowych otrzymują przede wszystkim przywileje niedostępne w ramach standardowych plastików. Jednym z nich jest wysoki, przyznawany indywidualnie limit kredytowy, który może wynieść nawet 200 tys. zł. Ponadto karty prestiżowe dają posiadaczowi i zazwyczaj jego najbliższym rozbudowanąochronę ubezpieczeniową. W tego typu kartach ubezpieczenia dobierane są pod kątem potrzeb zamożnego klienta. Najpopularniejsze są różne zakresy ochrony w podróży, np. NNW, zwrot kosztów leczenia, anulowania podróży czy opóźnienia bagażu oraz ochrona karty przed nieuprawnionymi transakcjami. Do kart prestiżowych dodawane są często pakiety assistance, czyli zapewniające szybką fachową pomoc w nagłych sytuacjach, np. awarii w domu, problemów ze zdrowiem, awarii auta, a także pomoc prawną czy wyszukanie potrzebnej informacji — mówi Grażyna Fabian-Syropolska z departamentu produktów kredytowych klienta indywidualnego Deutsche Banku PBC.

Wygląd ma znaczenie

Karty kredytowe z najwyższej półki oprócz przynoszenia korzyści muszą także dobrze wyglądać. W każdym banku jednak ten wygląd jest inny. Większość placówek oferuje kartę platynową, jednak przybywa takich, które wprowadzają karty Visa Infinite lub MasterCard World Signia. Jedną z najbardziej ekskluzywnych kart na świecie jest wydawana przez American Express karta American Express Centurion, znana jako czarna. W Polsce w jej wydawaniu pośredniczy m.in. BRE Bank. Aby stać się posiadaczem Centuriona, trzeba być zaproszonym do programu przez centralę American Express w Nowym Jorku lub europejską w Londynie. No i wydawać co najmniej 250 tys. USD rocznie. Okres bez odsetek wynosi standardowo do 45 dni od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, ale czasem może być ustalony indywidualnie. Roczna opłata za używanie Centuriona zależy od kraju. W USA wynosi 2800 USD, a w większości państw Unii Europejskiej 2800 EUR lub 1800 GBP. Na całym świecie czarną kartę ma około 10 tys. osób. W Polsce jest ich zaledwie kilkadziesiąt. Oprócz Centuriona godną uwagi jest limitowana karta World Elite MasterCard.

— Jest to pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych na świecie kart płatniczych wykonana w całości z metalu. Kartę charakteryzuje niezwykły design i staranność wykonania — jest w całości grawerowana. Oferujemy ją tylko wybranym klientom, którzy oczekują od usług bankowych najwyższego poziomu. Karta ma bardzo wysoki limit kredytowy.

Maksymalnie może wynosić aż do 1 mln zł. Poza możliwościami w sferze płatności, oferuje także udogodnienia z różnych dziedzin, m.in. możliwość darmowego korzystania ze strefy Priority Pass na ponad 600 lotniskach na całym świcie, a także bogaty pakiet ubezpieczeń. Posiadacze karty mają także bezpłatny dostęp do pakietu usług concierge. Noble Concierge to zespół specjalistów, którzy pracują przez całą dobę i podejmują się najtrudniejszych i najbardziej wyrafinowanych zleceń dotyczących organizacji czasu wolnego klientów. M.in. planują podróże i dokonują wszelkich rezerwacji. — tłumaczy Paweł Wawiernia, dyrektor biura kart kredytowych z Getin Noble Banku.

OKIEM EKSPERTA

Wysoki limit i dodatkowe usługi

MAŁGORZATA ANCZEWSKA

dyrektor BRE Private Banking & Wealth Management

Karty płatnicze proponowane klientom bankowości prywatnej są uzupełnieniem oferty private banking & wealth management. Zaletą prestiżowych kart są przede wszystkim wysokie limity, atrakcyjne ubezpieczenia, a także programy przypisane do kart, które właśnie stanowią ich wyróżnik. Przykładowo, wraz z kartą MasterCard World Signia proponujemy międzynarodowy serwis concierge, atrakcyjne ubezpieczenia, indywidualnie ustalany limit kredytowy, kartę Priority Pass upoważniającą do bezpłatnego wstępu do saloników VIP na lotniskach, a także program promocyjny MoneyBack — Wysokie Loty, w którym 5 proc. wartości transakcji bezgotówkowych można wykorzystać na zakup biletów lotniczych. Ponadto Karty VISA Platinum oraz MasterCard World Signia objęte są programem Prestige umożliwiającym korzystanie z atrakcyjnych rabatów. W ofercie dostępna jest także karta Centurion American Express, szczególnie polecana osobom, które dokonują płatności głównie w EUR lub USD, ponieważ jest rozliczana właśnie w tych walutach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu