Luksus nie tylko dla stolicy

opublikowano: 04-09-2012, 00:00

Luksusowe nieruchomości: Rynek rozkwita nad morzem i w Krakowie. Z nowymi projektami wystartowała także Łódź

Zdaniem Bartosza Woźniaka, menedżera projektu w agencji Ober-Haus, najwięcej apartamentów poza Warszawą powstaje w Krakowie i Trójmieście. Deweloperzy interesują się także mniejszymi nadmorskimi miastami, do których przyjeżdżają turyści.

Historyczne centrum

— Ostatnio deweloper Sinah zbudował w Krakowie rezydencję Pod Złotym Globem, a spółka Daxen Apartamenty Kazimierz — wskazuje Bartosz Woźniak. Robert Latuszek, młodszy analityk rynku nieruchomości w firmie Home Broker, wymienia także Pałac Dunajewskiego spółki Plomba, Angel City wybudowane przez Angel Poland Holdings i Lehman Brothers oraz Garden Residence firmy Alpha Development. Deweloperzy już rozpoczęli kolejne inwestycje.

— W budowie są kamienice Pod Smokami spółki Wako oraz Nova firmy DK-Development — informuje Robert Latuszek. Z kolei Atal stawia na krakowskim Podgórzu Apartamenty Nadwiślańska 11. Będą tam 344 mieszkania o powierzchni do 177 mkw. Budynek zostanie oddany do użytku w II kwartale 2014 r.

— Mieszkańcom oferujemy dostęp do tarasów widokowych, 20 lokali usługowych i 200 miejsc parkingowych — mówi Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w tej firmie. Budynek ma mieć energooszczędne windy, całodobowy system monitoringu, wideofony i instalację alarmową. Będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nadmorski luksus

Rynek apartamentów rozkwita także nad morzem. Powstają Sopocka przystań spółki BRE.locum, a w Gdańsku Osiedle Słoneczna Morena firmy Robyg. Deweloperzy są aktywni także np. w Mielnie, gdzie spółka Mielno Holding wznosi Apartamentowiec Dune.

— Budynek będzie gotowy jesienią, jednak już sprzedaliśmy znaczną część lokali — twierdzi Cezary Kulesza, kierownik marketingu i sprzedaży z firmy Mielno Holding — Firmus Group. Podkreśla, że każdy apartament będzie miał taras, a część także ogródek.

— Kuchnie będą wyposażone w sprzęty AGD. Podłogi zostaną wykonane z wysokiej klasy hiszpańskich płyt i szwedzkiej deski — dodaje Cezary Kulesza.

Koszt 1 mkw. to 9,5 tys.— 15 tys. zł. Mielno Holding — Firmus Group buduje także Rezydencję Park II z 12 apartamentami o powierzchni od 39 do 53 mkw. Ceny zaczynają się od 7,5 tys. zł za metr. Rynek w Ustroniu Morskim powiększy się wkrótce o Boulevard z 54 apartamentami i 20 lokalami usługowo-gastronomicznymi. To inwestycja dewelopera Zdrojova Invest. Spółka buduje także Baltic Park Molo w Świnoujściu, w którym będzie od 600 do 700 apartamentów sprzedawanych głównie w systemie condo.

Wychodzi z cienia

Rynek apartamentów rośnie także — choć nieco wolniej — w Łodzi, do niedawna zdominowanej przez mieszkania z segmentu wtórnego. Na początku 2012 r. budowę Aparta-mentów Legionów z 70 mieszkaniami i 6 lokalami użytkowymi zakończyła firma Emerald Development. Natomiast spółka Atal od jesieni ubiegłego roku buduje trzeci etap osiedla Nowe Polesie Apartamenty.

— Będzie złożone z czterech pięciokondygnacyjnych budynków ze 149 mieszkaniami o powierzchni od 35 do 101 mkw. — dodaje Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na II kwartał 2013 r.

Słony wydatek

Ceny apartamentów zależą przede wszystkim od położenia budynku i standardu lokalu.

— Zaczynają się od 5 tys. zł i dochodzą do kilkunastu tys. zł za metr — mówi Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson. Zaznacza jednak, że w przypadku najatrakcyjniejszych apartamentów i penthouse’ów stawka może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tys. zł. — Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię, takie lokum może kosztować nawet kilka milionów zł — sumuje Jarosław Skoczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu