Łupkowa rewolucja rusza na Wschodzie

DI
opublikowano: 02-09-2011, 00:00

Bezpieczeństwo, opłacalność i... ekologia — te trzy argumenty mają przemawiać za wydobyciem gazu.

Bezpieczeństwo, opłacalność i... ekologia — te trzy argumenty mają przemawiać za wydobyciem gazu.

Ukraina — 1,19 bln, Polska —5,3 bln m sześc. — takie są potencjalne zasoby gazu niekonwencjonalnego w obu krajach. Z tych pierwszych chce skorzystać Shell, który podpisał z firmą Ukrhazwydobuwannia umowę na poszukiwania tego rodzaju paliwa w zagłębiu dnieprowsko-donieckim. Koncern wietrzy ogromne zyski, Ukraińcy zaś chcą ograniczyć dostawy z Rosji, które w tym roku wyniosą 54 mld m sześc. Ale nie tylko Ukraina (którą interesuje się też Orlen) i Polska mogą się wybić na niezależność. Z raportu Instytutu Kościuszki, poświęconego gazowi niekonwencjonalnemu, wynika, że beneficjentem może być cały Stary Kontynent, który szuka nowych kierunków dostaw i ogranicza rolę węgla w energetyce.

— Wizja możliwości wykorzystania własnych zasobów gazu niekonwencjonalnego w Europie jest bardzo obiecująca. Jest ona widoczna szczególnie w kontekście obecnej i ciągle wzrastającej zależności gazowej od Rosji, a także w świetle zagrożenia nagłymi ograniczeniami dostaw (...). W konsekwencji, gdy tylko Europa zdoła rozwinąć wydobycie gazu niekonwencjonalnego i odpowiednio opanuje jego koszty, będzie on stanowił silną konkurencję zarówno dla gazu rosyjskiego (...), jak i dla LNG — ocenia prof. Alan Riley z City University.

Autorzy raportu wskazują, że inwestycje w poszukiwanie gazu łupkowego rzeczywiście mogą być opłacalne. Maciej Kołaczkowski, ekspert Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zaznacza, że koszty produkcji gazu niekonwencjonalnego w Polsce mogą być nawet o 50 proc. wyższe niż obserwowane w USA.

"Ale nawet w takim przypadku można przyjąć, iż cena w Polsce kształtowałaby się od 200 USD/1000 m sześc. do 321 USD/1000 m sześc. przy średniej cenie 240 USD/1000 m. sześc. By osiągnąć cenę 240 USD/1000 m. sześc., ropa musiałaby być wyceniania na 55 USD/baryłkę, ale w ostatnich trzech miesiącach cena gazu oscylowała w okolicach 105-125 USD" — napisał ekspert MSZ.

Trzecim argumentem za wydobyciem gazu łupkowego jest zmniejszenie emisji C02.

— Byłoby to najwłaściwszą drogą do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z wytycznymi do 2030 r. i próbą wypełnienia zobowiązań wynikających z pakietu 3x20. Realizacja celów dla Europy wymagałaby zwiększenia dostaw o dodatkowe 120-140 mld m sześc. — oceniają eksperci z Gas Technology Institute.

Są też minusy. Europie brakuje jednolitego rynku gazowego, zagrożeniem są też kwestie środowiskowe.

— Amerykanie po 20 latach doświadczeń są w stanie zminimalizować szkody związanie z wydobyciem. Wystarczy je implementować — konkludują autorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu