Lux Med wkręcił się w szyję

opublikowano: 03-12-2019, 22:00

Największy gracz na rynku prywatnej opieki zdrowotnej kupił klinikę Optimum zajmującą się schorzeniami głowy i szyi.

Przed świętami wszystkim rośnie apetyt na zakupy — także dużym firmom. Należący do brytyjskiej Bupy Lux Med, który pod względem przychodów jest największą grupą na polskim rynku prywatnej opieki zdrowotnej, właśnie nieco się powiększył. Jego najnowszym nabytkiem jest działająca w Warszawie Klinika Głowy i Szyi Optimum.

Szerszy zakres
Szerszy zakres
Klinika znacząco poszerzy nam ofertę usług z zakresu schorzeń rejonu głowy i szyi na terenie województwa mazowieckiego – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.
Fot. ARC

— Klinika znacząco poszerzy nam ofertę usług z zakresuschorzeń rejonu głowy i szyi na terenie województwa mazowieckiego — mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

Wartości transakcji nie ujawniono. Optimum specjalizuje się w laryngologii, w klinice wykonywane są m.in. zabiegi chirurgiczne związane z górnymi drogami oddechowymi oraz narządami głowy i szyi. Oferta przejętej przez Lux Med placówki obejmuje też medycynę estetyczną. W ubiegłym roku ta działalność przyniosła prowadzącej klinikę spółce komandytowej 5,7 mln zł przychodów, o 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Tymczasem cały Lux Med miał w 2018 r. 1,4 mld przychodów,o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Zrealizował w tym czasie kilka przejęć: kupił przychodnie Swissmedu, gabinety stomatologiczne Prima-Dent czy centrum medyczne Ultramedic. Już w tym roku kupił m.in. szpital okulistyczny Mavit, spółkę stomatologiczną Silver Dental Clinic oraz prowadzącą centra zdrowia psychicznego GabClinic. Prezes spółki podkreślała jednak, że przejęcia odpowiadają jedynie za około 20 proc. wzrostu przychodów grupy — reszta to zasługa rozwoju organicznego.

Na rynku medycznych fuzji i przejęć aktywni są też inni duzi gracze. Największą transakcję roku zrealizował notowanyna giełdzie w Sztokholmie Medicover, który jest rynkowym numerem dwa. W lutym ogłosił kupno za około 305 mln zł spółki Neomedic, operatora trzech szpitali ginekologiczno-położniczych w Krakowie i Nowym Sączu. Sprzedającym był fundusz Innova. W ciągu ostatniego roku Medicover inwestował również m.in. w spółki stomatologiczne oraz wszedł w rynek kart benefitowych dla pracowników, przejmując spółkę OK System.

PZU Zdrowie natomast wiosną kupiło 32 placówki medyczne od duńskiej grupy Falck, a na początku listopada ogłosiło przejęcie sieci 35 pracowni diagnostycznych Tomma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane