Lux Med zainwestuje w szpitale i domy starości

  • Alina Treptow
opublikowano: 24-07-2013, 00:00

Przejąć placówki medyczne, wejść do stref i uruchomić domy spokojnej starości — taki kurs obiera brytyjska sieć.

Sieć medyczna Lux Med pod rządami Bupy, nowego inwestora strategicznego z Wielkiej Brytanii, obiecuje rozbudowę grupy, w której skład wchodzi już 118 placówek.

Zobacz więcej

Prezes zarządu Lux Med Anna Rulkiewicz (FOT. TR)

— Do 2015 r. planujemy otworzyć ponad 20 przychodni. Chcemy się rozwijać zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia — mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu. Grupa, która jest już obecna w aglomeracjach, teraz stawia na miasta średniej wielkości, takie jak Gorzów Wielkopolski czy Toruń. Placówki mają powstawać również w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Na pierwszy ogień ma pójść Wałbrzyska SSE. Lux Med ma już za sobą wstępne rozmowy.

— Oczywiście mogłyby one powstać w każdej strefie [łącznie jest w Polsce 14 stref, w tym największe mają nawet kilkadziesiąt podstref — red.]. Warunkiem jest zainteresowanie zarządzających strefami i firm — zastrzega Anna Rulkiewicz.

Choć rynek szpitalny, w związku z trudnościami finansowymi Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jest trudny, Lux Med podtrzymuje zapowiedzi ewentualnych przejęć. Przymierzał się do przejęcia giełdowej spółki medycznej Swissmed, ale negocjacje kilka dni temu zakończyły się fiaskiem. Przyjrzy się też Polmedowi i Enel-Medowi, które szukają inwestora.

Spółka chciałaby też docelowo kupić 3-4 skomercjalizowane lecznice (nie będzie ich budować od podstaw) w aglomeracjach lub w ich pobliżu. Dwie z nich mają być wieloprofilowymi szpitalami z około 100 łóżkami każdy. Lux Med liczy, że do pierwszego przejęcia dojdzie w ciągu dwóch lat.

Bez pomocy ani rusz

Zresztą Lux Med liczy na współpracę z publicznym płatnikiem. Obecnie przychody z NFZ stanowią 7 proc. Docelowo ten udział ma wynieść „kilkanaście procent”. Grupa liczy też na pieniądze od klientów indywidualnych, którzy do tej pory stanowili margines.

— W ubiegłym roku ruszyliśmy z dużą akcją sprzedaży polis zdrowotnych osobom indywidualnym. Zainteresowanie jest spore, a przyrosty sięgają 80 proc. Miesięcznie sprzedajemy około tysiąca takich ubezpieczeń. Docelowo udział klientów indywidualnych w przychodach ma wynieść kilkanaście procent — szacuje Anna Rulkiewicz.

Podobnie jak rywale Lux Med ma apetyt na rynek opieki długoterminowej. Obecnie prowadzi taki ośrodek w podwarszawskim Konstancinie, w którym oprócz usług opiekuńczych świadczy usługi rehabilitacyjne.

— Chcemy zbudować sieć domów starości. To jednak perspektywa następnych lat. Na początek rynek potrzebuje odpowiednich regulacji i wsparcia ze strony publicznego płatnika. Bez takich regulacji Polska ze starzejącym społeczeństwem sobie nie poradzi — twierdzi Anna Rulkiewicz. Warto zaznaczyć, że w domach spokojnej starości specjalizuje się medyczno— ubezpieczeniowa Bupa, inwestor strategiczny Lux Medu, który chce przenieść do Polski rozwiązaniam.in. z brytyjskiego i hiszpańskiego rynku.

Nie tędy droga

Eksperci rynku medycznego zwracają uwagę, że Lux Med (i jego rywali) czeka prawny tor przeszkód. Resort zdrowia pracuje nad regulacjami, które mogą dyskryminować przedsiębiorców — chodzi m.in. o reformę NFZ oraz projekt ustawy dotyczący świadczeń medycznych. Jak twierdzi Robert Mołdach, ekspert ds. zdrowia w Pracodawcach RP, zaproponowane rozwiązania mogą ograniczyć nowym placówkom medycznym dostęp do publicznych pieniędzy oraz doprowadzić do sytuacji, że o podziale pieniędzy będą decydować publiczni rywale.

— Zamiast uderzać w prywatną medycynę, rząd powinien ją wspierać, szczególnie, że społeczeństwo się starzeje, a NFZ ma coraz większe problemy. Nie można też zapominać, że prywatny sektor to też miejsca pracy. Tylko Lux Med zatrudnia 9,5 tys. osób — podaje Anna Rulkiewicz.

OKIEM KONKURENTA

Na właściwej ścieżce

ADAM ROZWADOWSKI

prezes Enel-Medu

Na rynku abonamentów, kierowanych do firm, zaczyna się robić ciasno. Wejście Lux Medu w polisy dla klientów indywidualnych jest naturalnym krokiem. Podejrzewam, że decyzję podjęto wspólnie z nowym właścicielem. Bupa może pochwalić się dużym doświadczeniem w tym obszarze. Co do szpitali, jeśli przejmowane placówki będą miały odpowiedniąskalę, powinny być rentowne. Co istotne, strategia zbiega się z zapowiedziami resortu zdrowia, który twierdzi, że na jego wsparcie będą mogły liczyć podmioty, oferujące skoordynowaną opiekę, czyli cały wachlarz usług — od diagnostyki po leczenie szpitalne. W ten model Lux Med się wpisuje. Jeśli chodzi o domy opieki, grupa nie jest pierwszą, która zapowiada inwestycje w tym obszarze. Jednak może być pierwszym inwestorem, który je zrealizuje i zbuduje sieć domów opieki z prawdziwego zdarzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu