Maciej Dyjas partnerem w Griffinie

  • Emil Górecki
opublikowano: 24-04-2014, 00:00

Menedżer pasuje jak ulał do funduszu, który ostro gra na rynku nieruchomości. Eastbridge’a jednak nie porzuca — spróbuje pogodzić oba biznesy.

Szefowie nieruchomościowego funduszu Griffin Real Estate lubią, gdy nazywa się go najbardziej agresywnym graczem na polskim rynku. Kupują szybko, okazyjnie i nie trzymają się biznesowych szablonów. Podobnie można opisać Macieja Dyjasa, który od 20 lat związany jest z grupą Eastbridge. Jego flagowym projektem w Polsce jest Empik Media & Fashion (EM&F), spółka handlowa, bez której nie może się obejść żadne centrum handlowe.

Zobacz więcej

WIERNY I SKUTECZNY: Do Eastbridge’a Maciej Dyjas trafił 20 lat temu na roczny kontrakt jako dyrektor logistyki. Pozycję budował u boku Yarona Brucknera. Najpierw wprowadzał do Polski zagraniczne marki konsumenckie, potem został prezesem deficytowego Empiku, teraz szefuje samemu funduszowi. [FOT. ARC]

Jednak jej gwiazda blednie, a szef Eastbridge’a — po śmierci (w ubiegłym roku) biznesowego partnera Yarona Brucknera — najwyraźniej szuka nowych wyzwań. Znalazł je w Griffinie. Od niedawna jest partnerem współzarządzającym funduszem. Pierwsze skrzypce gra w nim Przemysław Krych.

Jeszcze do niedawna razem z Marcinem Halickim i Tomaszem Klukowskim zarządzali spółką Cornerstone Partners, która była współwłaścicielem Griffina. W grudniu 2013 r.

Przemysław Krych wykupił udziały partnerów zarówno w Griffinie, jak i Cornerstone. Czy w ich miejsce pojawi się Maciej Dyjas? Na razie ani spółka,ani sam menedżer nie chcą o tym rozmawiać. Wejście Macieja Dyjasa do Griffina nie oznacza jego natychmiastowej rezygnacji z prezesury w Eastbridge’u. Według naszych informacji, Maciej Dyjas będzie dzielił czas między obie firmy — nawet przez kilka lat.

Życzyli sobie tego spadkobiercy Yarona Brucknera. Partnerem w Griffinie została także Barbara Sikora, wcześniej związana z nieruchomościowymi spółkami z portfela Eastbridge’a.

Maciej Dyjas jest jedną z najbarwniejszych postaci polskiego biznesu. Ma opinię twardego negocjatora i wymagającego szefa. Pół-Niemiec, wykształcony w Warszawie i Stuttgarcie, do 2012 r. był prezesem EM&F— konglomeratu księgarni, szkół językowych, kilkunastu marek odzieżowych i sklepów dla dzieci Smyk. Kiedy w 2004 r. trafił do spółki, Empik miał 30 placówek. W ciągu ośmiu lat sieć rozrosła się do prawie 700 sklepów w kilku krajach Europy. Menedżer współtworzył też potęgę Eastbridge’a w Polsce.

W portfelu funduszu są m.in. udziały w belgijskim deweloperze Immobel, spółka Centrum Development and Investments (powstała na bazie sieci domów towarowych w polskich miastach), a także kilka okazyjnie kupionych wieżowców na Manhattanie, więc w działalności będącej domeną Griffina Maciej Dyjas również nie jest zielony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu