Macquarie kupuje magazyn od i dla Żabki

Marcel ZatońskiMarcel Zatoński
opublikowano: 2022-05-10 20:00

Australijski fundusz zainwestował w budowany pod Warszawą magazyn, który ma zaopatrywać ponad jedną trzecią sklepów Żabki.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są szczegóły transakcji, która wiąże Żabkę z Macquarie
  • co w polskim rynku nieruchomościowym kusi australijski fundusz
  • co ma jeszcze w polskim portfelu największy fundusz infrastrukturalny na świecie
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Wojna za wschodnią granicą nie zniechęca do inwestycji w Polsce. We wtorek największy fundusz infrastrukturalny na świecie, czyli australijski Macquarie, ogłosił, że kupuje duże centrum logistyczne w Radzyminie pod Warszawą.

Sprzedającym jest pośrednio fundusz nieruchomościowy grupy Żabka, a centrum o powierzchni 60 tys. m kw. jest jeszcze budowane przez firmę deweloperską 7R i ma zostać ukończone w drugiej połowie tego roku. Wtedy wprowadzi się do niego Żabka, która z obiektu w Radzyminie chce zaopatrywać około 3,5 tys. sklepów z sieci liczącej ich obecnie 8,2 tys.

— Coraz wyższy standard życia w Polsce i korzystna lokalizacja kraju w Europie Środkowej przyczyniają się do dużego popytu na powierzchnie logistyczne ze strony firm krajowych i zagranicznych. Bardzo się cieszymy z możliwości powiększenia naszego portfela nieruchomości logistycznych na tym ważnym rynku i nawiązania współpracy z tak renomowanym i długoletnim najemcą jak Żabka — mówi cytowany w komunikacie spółki Christian Goebel z Macquarie Asset Management.

Inwestycje bez końca:
Inwestycje bez końca:
Żabka ma już trzeciego funduszowego właściciela: po Pencie i Mid Europie kontroluje ją fundusz CVC. Wszystkie wykładały spore pieniądze na ekspansję. Pierwszy sprzedał ją w 2011 r., gdy miała 2,5 tys. sklepów, a drugi w 2017 r., gdy było ich ponad 4,5 tys. Teraz w sieci jest ponad 8,2 tys., które potrzebują silnego fundamentu logistycznego.
materiały prasowe

Przedstawiciele Żabki podkreślają, że centrum dystrybucyjne w Radzyminie będzie najbardziej zaawansowanym pod względem technicznym obiektem w portfelu sieci.

— Transakcja zrealizowana na zasadzie forward funding jest przykładem wzorowej współpracy między inwestorem, najemcą i deweloperem. Firma Macquarie jest bardzo doświadczonym zarządcą i umożliwi dalszy rozwój tej inwestycji — mówi Andrzej Potyra, dyrektor Żabka Property Fund.

Poprzednią transakcją funduszy nieruchomościowych Macquarie na polskim rynku nieruchomościowym był zakup — również od 7R — portfela obiektów CityFlex, czyli miejskich magazynów logistycznych, wspomagających dostarczanie przesyłek na tzw. ostatniej mili. Za sześć obiektów Macquarie zapłaciło 63 mln EUR.

Weź udział w “XIX Forum Polskich Menedżerów Logistyki - POLSKA LOGISTYKA”, 3-4 października 2022, Warszawa >>

Nieruchomości logistyczne są tylko częścią polskich inwestycji jednego z największych funduszy infrastrukturalnych świata. Przez lata Macquarie było głównym udziałowcem portu kontenerowego DCT Gdańsk, nim w 2019 r. odkupiło go konsorcjum inwestorów z udziałem Polskiego Fuduszu Rozwoju.

Australijski fundusz wciąż jest właścicielem Inei, mocnego w Wielkopolsce operatora kablowego, który pod względem liczby klientów jest numerem trzy w kraju, a także powiązanej spółki Fiberhost, która jest hurtowym operatorem sieci światłowodowych.