Macron wzywa do dialogu z Iranem

  • PAP
opublikowano: 17-06-2019, 20:33

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w poniedziałek, że ubolewa nad decyzją Iranu o planach przekroczenia limitów zapasów nisko wzbogaconego uranu; podkreślił też, że Paryż chce rozmów z Iranem i partnerami w celu uniknięcia eskalacji konfliktu w regionie.

"Ubolewam nad decyzjami ogłoszonymi dzisiaj przez Iran, jednak MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) podkreśla, że Iran respektuje zobowiązania (wynikające z porozumienia nuklearnego - PAP) i zdecydowanie zachęcamy do cierpliwej i odpowiedzialnej postawy" - powiedział Macron, występując w Paryżu na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Francuski szef państwa dodał, że do 8 lipca jest czas na głębszy dialog w celu uratowania porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku między Iranem a światowymi mocarstwami. "Wszelkie formy eskalacji nie są pójściem w dobrym kierunku i nie pomogą ani Iranowi, ani wspólnocie międzynarodowej, więc z naszymi partnerami zrobimy wszystko, co możemy, by przekonać Iran i znaleźć drogę do osiągalnej ścieżki dialogu" - powiedział Macron.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi zapowiedział, że w ciągu dziesięciu dni Iran przekroczy limity zapasów nisko wzbogaconego uranu ustalone w układzie nuklearnym z 2015 roku.

8 maja Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z zawartego w 2015 roku porozumienia z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych. Zapowiedział też, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to w ciągu 60 dni zacznie wzbogacanie uranu. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu