MAE prognozuje globalny wzrost popytu na węgiel

Globalne zapotrzebowanie na węgiel prawdopodobnie będzie rosło o 2,6 proc. rocznie do 6,17 mld ton w ciągu sześciu lat do 2017 r. prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE), donosi Bloomberg.

Popyt na surowiec napędzać będzie rozwijająca się chińska gospodarka.

W przypadku krajów spoza grupy OECD, liczącej 34 przedstawicieli, oczekuje się rocznego wzrostu popytu rzędu 3,9 proc. Opublikowany we wtorek pierwszy

Średnioterminowy Raport Rynku Węgla zakłada roczny spadek zapotrzebowania na węgiel w ramach państw OECD na poziomie 0,7 proc.

Mimo, że wzrost popytu na węgiel spowalnia, udział węgla w światowym „mikście” energetycznym nadal się zwiększa i do 2017 r. zbliży się do punktu w którym przewyższy ropę, jako największe światowe źródło energii – napisano w raporcie MAE.

W przypadku Stanów Zjednoczonych oczekiwany jest przez Agencję spadek popytu na węgiel w skali 2,5 proc. rocznie m.in. z powodu silnej konkurencji ze strony gazu ziemnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MAE prognozuje globalny wzrost popytu na węgiel