Maechler: SNB jest zdeterminowany obniżyć inflację

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-09-2022, 09:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Andrea Maechler, członkini szwajcarskich władz monetarnych jasno dała do zrozumienia, że bank centralny nie zamierza odpuścić inflacji i zrobi wszystko aby odzyskać nad nią kontrolę, informuje Reuters.

Andrea Maechler
Andrea Maechler
Stefan Wermuth/Bloomberg

W opinii Maechler, zeszłotygodniowa podwyżka stóp procentowych miała dać do zrozumienia, że Szwajcarski Bank Narodowy jest zdeterminowany w walce z inflacją.

Bankiera podkreśliła, ze inflacja ma coraz szerszy charakter i poważnie rozprzestrzenia się poza żywność i energię, jak choćby na usługi.

Podejmujemy zdecydowane działania, aby upewnić się, że inflacja nie zostanie ugruntowana – powiedziała Maechler.

Dodała, że jest przekonana, że zarówno SNB, jak i inne banki centralne w tym EBC nadal będą musiały podnosić koszt pieniądza. Stwierdziła, że ewentualne straty SNB wynikające z ogromnych rezerw walut obcych nie wpłyną na politykę prowadzoną przez instytucję. Bilans SNB szacowany jest na blisko 1 bln CHF.

Przy sięgającej w sierpniu 3,5 proc. inflacji, najwyższej od niemal 30 lat w ubiegłym tygodniu SNB podwyższył swoją benchmarkową stopę procentową aż o 75 punktów bazowych do 0,5 proc. kończąc tym samym erę ujemnych stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane