Magazyny dla firm jak kawalerki

opublikowano: 08-07-2019, 22:00

Małe przedsiębiorstwa mogą nabyć niewielkie powierzchnie z zapleczem biurowym na własność, wynajem albo jako produkt inwestycyjny

Waimea Holding dodała do swojej oferty Moduły Magazynowo Produkcyjne (MMP) — produkt przygotowany specjalnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Planuje budowę kilkudziesięciu wysokich na 10 m budynków klasy A podzielonych na małe moduły od 300 do 1000 m kw., mających oprócz powierzchni magazynowej część biurowo-socjalną i własne miejsca parkingowe (oprócz tego dostępny będzie też parking ogólny).

Wygodne miejskie lokalizacje, z dostępem do pracowników i transportu
miejskiego, przyciągają również start- -upy i firmy kurierskie — mówi Adrian
Biesaga, dyrektor ds. rozwoju w Grupie Kapitałowej Waimea Holding
Wyświetl galerię [1/2]

BLISKO LUDZI:

Wygodne miejskie lokalizacje, z dostępem do pracowników i transportu miejskiego, przyciągają również start- -upy i firmy kurierskie — mówi Adrian Biesaga, dyrektor ds. rozwoju w Grupie Kapitałowej Waimea Holding Fot. ARC

Pierwszy tego typu obiekt powstaje w Bydgoszczy. Całkowita powierzchnia, czyli 11 tys. m kw., jest podzielona na 19 modułów liczących po 530 m kw. powierzchni magazynowej i 85 m kw. wykończonej pod klucz powierzchni biurowo-socjalnej z antresolą. Moduły można łączyć poprzez montaż bram przejazdowych i zmieniać rozplanowanie powierzchni biurowo-socjalnej. Generalnym wykonawcą jest firma WPIP., a ukończenie inwestycji planowanie jest na koniec 2019 r. Wśród najemców bydgoskiego MMP znajdą się m.in. lider rynku RTV i AGD, operator logistyczny oraz duży dystrybutor materiałów budowlanych. Kolejne obiekty powstaną w Kajetanach pod Warszawą, Poznaniu i Gdańsku.

— MMP to obiekty tej klasy co duże parki magazynowe. Przedsiębiorca może u nas kupić albo wynająć jeden moduł albo jego wielokrotność, bo każdy z nich jest oddzielny lokalem i ma własną księgę wieczystą. MMP są dostosowane również do prowadzenia działalności produkcyjnej — mówi Adrian Biesaga, dyrektor ds. rozwoju w Grupie Kapitałowej Waimea Holding.

Deweloper zamierza — w zależności od zapotrzebowania rynku — realizować do 10 inwestycji rocznie. Drugi po bydgoskim projekt jest w fazie uzyskiwania pozwolenia na budowę, a realizacja trzech kolejnych jest przewidywana w czasie najbliższych sześciu miesięcy.

Konkurencja ostatniej mili

Magazyny miejskie, których zaletą jest bliskość końcowego odbiorcy towarów i dostępność pracowników, rozwijają się głównie dzięki zainteresowaniu sklepów internetowych. Korzystają z nich także firmy prowadzące małą produkcję, archiwa i serwerownie, dystrybucję szybko sprzedających się towarów niespożywczych i farmaceutycznych. Według AXI IMMO na terenie Warszawy w I kwartale 2019 r. wynajętych zostało już ponad 43 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Tendencję rozwojową ilustrują dane z poprzednich lat. W całym 2015 r. było to 58 tys. m kw., w 2016 r. — 94 tys. m kw., w 2017 r. — 78 tys. m kw., a w 2018 r. — 164 tys. m kw. Własne produkty deweloperskie w tym segmencie nieruchomości oferują już lub mają w planach także najwięksi gracze na polskim rynku. Np. Panattoni Europe zakończył właśnie pierwszy etap City Logistics Wrocław I (36,7 tys. m kw., wynajęte w 100 proc.), a od sierpnia staruje z drugą fazą inwestycji obejmującą 25 tys. m kw. Oferowane moduły mają od 1300 do 1500 m kw. powierzchni. Waimea Holding chce wyróżnić się na rynku magazynów miejskich zarówno wyjątkowo małymi powierzchniami klasy A, jak też stawkami czynszu i ich walutą.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Ceny najmu dużych parków logistycznych na terenie Bydgoszczy plasują się w granicach 2,88 EUR netto za m kw. w halach o niskim standardzie i 5,00 EUR netto za m kw. w halach o wysokim standardzie. Oferty obejmują powierzchnie powyżej 3000 m kw. Waimea MMP proponuje stawki najmu w złotych w granicach 23-24 zł netto za m kw. — mówi Wojciech Szczepaniak, wiceprezes Waimea Holdingu.

Kupić na wynajem

Nowością na polskim rynku jest także zaoferowana przez Waimea Holding możliwość inwestycyjnego zakupu powierzchni w MMP. W dużych parkach magazynowych jest to niemożliwe — do transakcji startują tu wielkie międzynarodowe fundusze. Tymczasem w MMP inwestorzy pasywni, czerpiący zyski z zakupionej powierzchni, to trzecia (obok firm kupujących oraz wynajmujących moduły do prowadzenia w nich własnej działalności operacyjnej) grupa klientów docelowych. Cena najmniejszego modułu wynosi ok. 1,5 mln zł, a prognozowany zwrot z inwestycji — 7 proc. Deweloper obiecuje wsparcie przy pozyskaniu finansowania i komercjalizacji powierzchni (można kupić moduł mający już najemcę) i usługę profesjonalnego zarządzania nieruchomością.

— Od czerwca 2019 r. trwa etap przedsprzedaży MMP w Bydgoszczy. Sprzedaliśmy już 30 proc. modułów, a w 25 proc. trwają negocjacje. Wśród kupujących pozyskaliśmy pięciu inwestorów pasywnych — mówi Wojciech Szczepaniak, wiceprezes Waimea Holdingu.

OKIEM EKSPERTA

Deweloper postawił na mały format

ANNA GŁOWACZ, dyrektor działu industrial w AXI Immo

Miejskie moduły magazynowe z funkcją biurową i showroomem to zarówno małe powierzchnie (300-500 m kw.), jakie oferuje Waimea Holding, jak i te powyżej 1000 m kw. Powstają one w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Łódź, Wrocław, Górny Śląsk, a zainteresowanie nimi w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wzrosło. Dlatego w tym segmencie ofertę ma lub planuje większość głównych graczy rynkowych. Waimea wyróżnia się, dostarczając relatywnie małe moduły dostosowane do potrzeb nawet najmniejszych najemców i proponując wygodny dla nich czyns w złotówkach, czego nie oferują firmy międzynarodowe. Dostarcza przy tym powierzchnie nowoczesne, spełniające standardy klasy A, podczas gdy na ogół tak małe powierzchnie łatwiej znaleźć w obiektach klasy B. Strategia Waimea Holdingu polegała do tej pory na szukaniu niszy, w której panuje mniejsza konkurencja ze strony dużych graczy — i tak np. jako jedna z pierwszych firm budowała magazyny w Szczecinie czy Bydgoszczy. Produkt dewelopera z ofertą najmu lub zakupu indywidualnego modułu to nowy model biznesowy w sektorze magazynowym, niepraktykowany przez większość graczy rynkowych, którzy preferują najem i rozliczają się w euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu