Magdalenka znowu na fali

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 27-03-2007, 00:00

Do niedawna zapomniana, dziś przeżywa renesans. Podwarszawska Magdalenka jest dobrym miejscem dla luksusowych osiedli.

Domy Podmiejskie lokalizacje cieszą się coraz większym zainteresowaniem nabywców

Do niedawna zapomniana, dziś przeżywa renesans. Podwarszawska Magdalenka jest dobrym miejscem dla luksusowych osiedli.

Luksusowe wille położone wśród drzew kojarzą się zwykle z podwarszawskim Konstancinem, Podkową Leśną lub Milanówkiem. Ostatnio do roli miasta ogrodu z dużym powodzeniem aspiruje również Magdalenka.

W środku lasu

„Dom pod miastem, w zdrowym lesistym osiedlu, oto hasło nowoczesnego mieszkańca wielkich miast”.

Czy to reklama jednej z realizowanych obecnie podmiejskich inwestycji? Słowa te jeszcze przed wojną napisał Piotr Dmowski, właściciel gruntów w Magdalence, który na początku lat 30. postanowił wybudować w tutejszym lesie osiedle domów jednorodzinnych. Niestety, plany przerwała wojna.

Pomysł przedwojennego właściciela odżył niedawno, gdy leśnymi działkami zainteresowali się deweloperzy. Rezultat? Dziś powstaje tu jednocześnie kilka jednorodzinnych inwestycji.

Jedną z pierwszych była budowa kompleksu Willa Magdalenka. Przedsięwzięcie jest realizowane w czterech etapach. Osiedle zajmuje około 10 ha, podzielonych na 52 działki. Powstają na nich rezydencje i domy bliźniacze. Do wyboru są domy w stylach od rustykalnego do nowoczesnego. Metraże wynoszą od 157 mkw. (bliźniaki) do 395 mkw. (rezydencje), a ceny wahają się od 900 tys. zł do ponad 2, 5 mln zł.

Działki nie stracą leśnego charakteru. Plan zagospodarowania pozwala zabudować maksymalnie 20 proc. ich powierzchni. W okolicy powstaje też osiedle Aura Magdalenki. Za dom jednorodzinny o powierzchni około 290 metrów trzeba zapłacić blisko 1 mln zł. Bliźniaki o powierzchni 170 mkw. są tańsze i kosztują około 600 tys. zł.

Z kolei firma Investdecor buduje rezydencje o metrażu od 325 do 375 mkw. na działkach o powierzchni 2 tys. mkw. To oferta dla zamożnych. Koszt domu z działką wynosi około 2 mln zł.

Wzdłuż ulicy Słonecznej w Magdalence buduje się również kompleks domów jednorodzinnych Słoneczna Magdalenka. Za budynki o powierzchni od 150 do 160 mkw. na działkach od 850 do ponad 900 mkw. trzeba było zapłacić około 4,4 tys. zł za mkw. Inwestycja jest już w całości sprzedana.

Plan to podstawa

Skąd bierze się tak duże zainteresowanie Magdalenką? Kluczem do rozwoju miejscowości jest jej położenie. Znajduje się ona na terenie gminy Lesznowola, jednej z najszybciej rozwijających się w Polsce. Jej atuty to m.in. bliskość Warszawy i zaawansowana budowa infrastruktury.

Prawie cały obszar jest objęty aktualnym planem zagospodarowania, co stanowi ewenement w skali kraju. Gmina inwestuje również w budowę lokalnych dróg i infrastrukturę.

— Staramy się realizować politykę zrównoważonego rozwoju. Jej podstawą jest przede wszystkim plan zagospodarowania uchwalony w 1999 r. Jego obecność nie tylko skraca czas inwestycji, ale wprowadza również czytelne zasady. Dla inwestorów ma to ogromne znaczenie — tłumaczy Jolanta Batycka Wąsik, wójt gminy.

Nie tylko Magdalenka

Zdaniem Marcina Jańczuka z agencji Polanowscy, inwestowanie w budowę domów wynika z potrzeby chwili. To skutek rosnących cen mieszkań i przenoszenia się części mieszkańców na obrzeża. — Nowe osiedla powstają nie tylko w Lesznowoli, ale również w okolicach Łomianek i Kobyłki. Barierą utrudniającą dalszy rozwój podwarszawskich gmin może być jednak brak dróg — uważa Marcin Jańczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu