Czytasz dzięki

Magneti Marelli zainwestuje w strefie 90 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 13-07-2010, 00:00

W katowickiej strefie Włosi

W katowickiej strefie Włosi

dodadzą linie produkcyjne

i utrzymają 700 etatów.

Polski producent folii

dachowych wyda 30 mln zł.

Po niezłym pierwszym półroczu, w którym na inwestycje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) zdecydowało się 11 firm, także trzeci kwartał zaczął się całkiem nieźle. Zezwolenia odebrały dwie firmy, które łącznie zainwestują 120 mln zł.

Zwiększą produkcję

— Magneti Marelli Suspension Systems wyda w fabryce w Bielsku-Białej 90 mln zł na nowe linie produkcyjne. Firma, która wynajmuje halę od Fiata, zobowiązała się do stworzenia 10 nowych miejsc pracy, ale co ważniejsze: do utrzymania istniejących 700 — relacjonuje Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

Magneti Marelli, kiedyś część Fiata, dziś niezależna spółka, produkuje systemy i komponenty samochodowe. W 2008 r. firma miała 5,4 mld EUR obrotów, zatrudniała 33 tys. osób w 80 fabrykach w 16 krajach. W Polsce ma zakłady układów wydechowych, lamp i systemów zawieszeń w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Bielsku-Białej.

Więcej folii

Drugi inwestor to MDM NT, firma z grupy MDM, znanego producenta akcesoriów, membran i folii dachowych z Cieszyna. Ma fabryki w Cieszynie i Wojciechowie (w województwie opolskim).

— MDM NT zainwestuje 30 mln zł. Firma deklaruje utworzenie 15 nowych miejsc pracy, ale na pewno będzie ich więcej — ocenia Piotr Wojaczek.

Prezes przewiduje, że w sierpniu strefa może wydać dwa kolejne zezwolenia, ale nie ujawnia szczegółów.

Nie jest źle

W tym roku na inwestycje w katowickiej strefie zdecydowało się jeszcze 11 innych firm, w tym wiele motoryzacyjnych, które się rozbudowują. Lear Corporation będzie mieć nową linię siedzeń samochodowych za 36 mln zł, Brembo otworzy nową linię tarcz hamulcowych (240 mln zł), a Guardian Automotive poszerzy produkcję (25 mln zł). Duży projekt planuje też huta szkła Stolzle, która wyda prawie 150 mln zł. Łącznie 11 firm obiecało ponad pół miliarda złotych inwestycji, 400 kolejnych miejsc pracy i utrzymanie kilku tysięcy dotychcza- sowych.

Na ten rok prezes katowickiej strefy zapowiada 15 inwestycji za 1 mld zł, tworzących 1,5 tys. miejsc pracy. W ubiegłym roku strefa zdobyła 13 projektów wartych 300 mln zł, a inwestorzy obiecali utworzyć prawie 900 miejsc pracy. W 2008 r. powstały w niej 24 projekty, a w 2006 r. aż 36.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane