Mała fuzja 3,4 tys. bankomatów

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 27-08-2010, 00:00

BZ WBK udostępni swoje bankomaty klientom PKO BP. Za darmo.

BZ WBK udostępni swoje bankomaty klientom PKO BP. Za darmo.

Gdy kilka miesięcy temu MasterCard ściął opłaty interchange za wypłaty z bankomatów, zaczynając wojnę bankomatową, jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników obniżania stawki przez VISA był PKO BP. Nic dziwnego, bo bank ma największą w kraju sieć bankomatów, w którą łapie również klientów konkurentów. Za każdą transakcję liczył sobie 5 zł.

VISA, choć PKO BP jest największym jej polskim klientem, musiała stawki obniżyć. Domagały się tego małe banki, które mają albo nieliczne bankomaty, albo w ogóle nie utrzymują sieci bankomatów.

Obecnie stawki na rynku wynoszą 1,2-1,3 zł. Są na tyle niskie, że spora część banków wzięła na siebie koszt wypłaty pieniędzy z cudzych bankomatów przez swoich klientów i oferuje im za darmo wszystkie maszyny w kraju.

Zrobili tak głównie mniejsi gracze. Z dużych prowizje za klientów płaci ING Bank Śląski oraz mBank. Twardo opiera się Pekao, które udostępnia klientom za darmo bankomaty własne oraz Euronetu.

PKO BP oferuje tylko swoją sieć oraz spółki zależnej eService (50 maszyn). Wnet to się zmieni. Po przegranej bitwie o opłaty interchange bank uznał, że nie można się obrażać na rynek i przyjął taktykę, że najlepszą obroną jest atak. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, PKO BP podpisał z BZ WBK umowę, na mocy której jego klienci będą mogli za darmo wypłacać pieniądze z sieci bankomatów BZ WBK. Razem będzie to ponad 3,4 tys. urządzeń: liczniejsza jest sieć PKO BP — 2,4 tys., BZ WBK ma ponad 1048 bankomatów.

Umowa będzie stopniowo wchodziła w życie. Od 1 września z obydwu sieci będą bezprowizyjnie wypłacać pieniądze klienci Inteligo. Od 15 listopada przywilej obejmie wszystkich klientów PKO BP.

Z naszych informacji wynika, że bank nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie i prowadzi negocjacje z innymi właścicielami bankomatów. PKO BP jako jeden z nielicznych nie ma np. umowy z największym niezależnym operatorem na rynku — Euronetem, nie mówiąc o mniejszych graczach.

Jak się dowiedzieliśmy, PKO BP otworzy swoją sieć również dla klientów BZ WBK. Ale nie całkiem za darmo. Posiadacze kart debetowych BZ WBK będą wypłacać pieniądze na preferencyjnych warunkach. Z naszych informacji wynika, że PKO BP idzie śladem BZ WBK i obecnie prowadzi testy bankomatów dla osób słabo widzących i niewidomych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu