Mała spółka idzie po leasing

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Jak wybrać najlepsze finansowanie? W przypadku leasingu warto wziąć pod uwagę przynajmniej kilka kryteriów.

Małe i średnie firmy coraz chętniej decydują się na leasing zamiast kredytu. Ofert na rynku nie brakuje, ale żeby wybrać najbardziej odpowiednią, trzeba pamiętać o kilku aspektach.

— Ważne jest m.in. szybkie podjęcie decyzji. W niektórych firmach leasingowych od czasu złożenia dokumentów do podpisania umowy mija nawet kilka dni. Niektóre inwestycje nie mogą czekać tak długo — zwraca uwagę Dominik Rusiniak, kierownikds. kluczowych klientów w Grenke Polska.

Istotne może być to, czy istnieje konieczność wpłaty początkowej. Dla wielu firm kluczowe jest, żeby bez ponoszenia wysokich nakładów na inwestycję można było od razu korzystać z przedmiotu umowy — dlatego powinny poszukać opcji bez tego kosztu. Ważnym aspektem jest także cena.

— Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, warto przeanalizować kwestie związane z całkowitym kosztem leasingu, uwzględniając koszt wykupu i ubezpieczenia oraz dodatkowe świadczenia oferowane przez firmę leasingową — uważa Dominik Rusiniak.

W przypadku niektórych przedmiotów warto zwracać uwagę na czas trwania umowy. Standardowo są one podpisywane na okres od 24 do 48 miesięcy. Ale np. sprzęt IT można leasingować np. przez 18 miesięcy. Warto wziąć pod uwagę, że w niektórych branżach urządzenia zmieniają się szybko i często trzeba je wymieniać na nowsze.

— Warto rozważyć alternatywne formy leasingowania. Działa np. opcja bez konieczności nabycia finansowanego przedmiotu na koniec umowy. Działa to trochę jak wynajem — klient używa sprzętu, płaci niższe raty, a na koniec decyduje, czy chce zatrzymać produkt, czy wymienić go na nowy — tłumaczy Dominik Rusiniak © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mała spółka idzie po leasing