Małe firmy, dużo chmur

opublikowano: 14-01-2016, 22:00

Chmura usprawnia komunikację i przetwarzanie danych. Nic dziwnego, że z tej technologii korzysta już co druga mała i średnia firma w Polsce.

Przekonanie o zapóźnieniu cyfrowym przedsiębiorstw z sektora MSP można włożyć między bajki. Aż 90 proc. takich firm pozytywnie ocenia przydatność nowych technologii w codziennej pracy. A połowa (50 proc.) używa co najmniej jednego rozwiązania z dziedziny chmury obliczeniowej (ang. cloud computing) — wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group.

Nie tylko cena się liczy

Jakie zalety chmury biznesowe maluchy i średniaki uważają za najważniejsze? Listę atutów otwiera łatwiejsza komunikacja wewnątrz instytucji (52 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się wygoda przechowywania i przetwarzania informacji (41 proc.). Respondenci wskazywali też na możliwość wglądu w dane za pośrednictwem wszystkich urządzeń mobilnych (38 proc.). i usprawnienie pracy zdalnej (34 proc.). Co piąty decydent chwalił dostęp do zawsze aktualnej i najnowszej wersji oprogramowania, możliwość współtworzenia treści i bezpieczeństwo danych.

— O mobilności chmury i możliwości łatwej komunikacji nie trzeba już klientów przekonywać. A z czego jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę? Że w ramach jednej usługi małe i średnie firmy otrzymują technologie na miarę tych, po które sięgają największe korporacje — mówi Tomasz Smirnow, menedżer ds. rozwoju biznesu w Onex Group.

Marketingowcy i dostawcy IT, zachwalając chmurę, często koncentrują się na kosztach. Faktycznie, niejedna mniejsza firma nie może sobie pozwolić na systemy stacjonarne. Pozostaje im informatyka w formie usługi w zamian za comiesięczny abonament. Jednak — według Michała Kapiasa, dyrektora badań i rozwoju w polskim oddziale Sage — koszty nie powinny być jedynym, ani nawet głównym, kryterium przy wyborze oprogramowania.

— Nie zakładajmy, że w chmurze chodzi tylko o oszczędności. Owszem, ceny takich rozwiązań są korzystne i nie należy tego lekceważyć. Jeśli jednak skupimy się głównie na cięciu kosztów, nie odrobiliśmy prawidłowo pracy domowej. Liczy się przede wszystkim to, czego oczekujemy po wdrożeniu — przekonuje dyrektor Kapias.

Najpierw prostsze działania

Tomasz Smirnow nie ma wątpliwości, że mały biznes coraz lepiej zna zalety chmury. Choć na razie przenosi do niej głównie prostsze działania. Co się tyczy najczęściej stosowanych rozwiązań cloudowych — według sondażu ARC Rynek i Opinia, na podium znajduje się poczta elektroniczna, z której korzysta 86 proc. przedsiębiorców.

Jako najbardziej przydatną oceniają tę usługę przedstawiciele branży przemysł i budownictwo (92 proc.). Dużym wzięciemcieszą się także aplikacje biurowe typu MS Word, Excel czy Power Point, które umożliwiają współtworzenie dokumentów (63 proc.). Nie maleje również zapotrzebowanie na komunikatory (42 proc.). Jednym z najpopularniejszych — zdaniem ekspertów Onex Group — jest Skype dla firm. — Coraz większe zaufanie przedsiębiorców do rozwiązań chmurowych i większa znajomość ich atutów mogą sprawić, że już za kilka lat zdominują one popularne dzisiaj licencje bezterminowe — przewiduje Tomasz Smirnow.

Natomiast — zdaniem Krystiana Fydrycha, kierownika produktu w spółce Atman — w ubiegłych latach o chmurze obliczeniowej mówiło się dużo, ale zainteresowanie nie zawsze przekładało się na decyzje zakupowe. Zeszły rok — twierdzi — przyniósł w tej dziedzinie odczuwalną zmianę, a bieżący upłynie pod znakiem dalszego rozpowszechniania się cloud computingu w Polsce.

— Kolejnym wdrożeniom sprzyjającym chmurze będzie również rosnąca liczba danych, popularność analiz big data, zalew urządzeń mobilnych, a także moda na internet rzeczy, czyli komunikowanie się wpiętych w sieć urządzeń — tłumaczy Krystian Fydrych. A co może ostudzić entuzjazm biznesu wobec chmury? Przede wszystkim obawy o bezpieczeństwo swoich zasobów cyfrowych.

Chmura rządzi!

Zalety rozwiązań chmurowych (w proc.)

Łatwiejsza komunikacja z pracownikami

Wygoda przechowywania i przetwarzania danych

Dostęp do danych przez wszystkie urządzenia mobilne

Usprawnienie pracy zdalnejZawsze nowe, uaktualnione oprogramowanie

Możliwość współtworzenia treściBezpieczeństwo rozwiązania

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu