Małe i średnie spółki już po wakacjach

Bartłomiej Cendecki, zarządzający funduszami w Quercus TFI
opublikowano: 03-07-2019, 22:00

Po udanym początku roku dla rodzimych małych i średnich spółek (MiŚ) nadeszły dwa miesiące odpoczynku i trendu bocznego.

W ostatnim okresie maluchy i średniaki odzyskują siłę relatywną i próbują wyjść górą z konsolidacji. Obraz tego segmentu na drugie półrocze 2019 r. jest więc pozytywny.

Fundamentalnie większość akcji jest tania, a często nawet bardzo tania. Wskaźniki wyceny cena do zysku rzędu 8-10 nie należą do rzadkości. Dodatkowo jesteśmy obecnie w samym środku żniw dywidendowych i zakładam, że spora część wpływów z wypłat z zysku może być ponownie reinwestowana w akcje małych i średnich firm, ze względu na brak sensowniejszej alternatywy. Na horyzoncie widać już strumień pieniędzy z pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Napłynie on prawdopodobnie już w końcówce 2019 r, aczkolwiek można założyć, iż rynek będzie ten fakt dyskontował kilka miesięcy wcześniej. Czynnik ten powinien mocno wspierać segment małych i średnich spółek.

Ponadto już w lipcu do konsumentów trafią pieniądze z programu 500+, które będą napędzać popyt wewnętrzny. Koszty wynagrodzeń, których wzrost był wstrząsem dla spółek przed dwoma laty, obecnie zaczynają się już stabilizować. Przedsiębiorstwa zawsze potrzebują chwilę czasu, żeby zaadaptować się do nowych realiów na rynku pracy, ale najprawdopodobniej najtrudniejszy okres mają już za sobą. Dodatkowo po długim okresie odpływów pieniędzy klientów z funduszy inwestujących w małe i średnie spółki dostrzegamy powolny powrót zainteresowania inwestorów.

Do najważniejszych czynników ryzyka zaliczyć można natomiast wciąż nierozwiązany problem Idea Banku i Getin Noble Banku. Gdyby doszło do konkretnych rozstrzygnięć w tej sprawie, z rynku zniknąłby duży element niepewności.

Reasumując, notowania małych i średnich spółek wracają do trendu relatywnej przewagi nad blue chipami. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, można na dzisiaj założyć, iż taki stan rzeczy utrzyma się również w drugiej połowie 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Cendecki, zarządzający funduszami w Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu