Małe jest piękne, duże już nie

GR
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

Największy spadek w portfelach akcyjnych OFE w 2006 r. zanotowały wielkie spółki, głównie PKN Orlen.

Największy spadek w portfelach akcyjnych OFE w 2006 r. zanotowały wielkie spółki, głównie PKN Orlen.

PKN Orlen był firmą najbardziej poszkodowaną przez zarządzających funduszami emerytalnymi. Mimo że fundusze emerytalne dobierały akcje taniejącej spółki, udział Orlenu w tym portfelu spadł aż o 6,3 pkt proc. (z 13,99 do 7,68 proc.). Przy założeniu, że udział firmy w portfelach funduszy pozostałby na koniec 2006 r. na poziomie z końca 2005 r., łączna wartość akcji Orlenu należących do OFE wynosiłaby około 5,5 mld zł. Oznaczałoby to, że zarządzający musieliby dokupić walory za blisko 2,5 mld zł. Tymczasem kupiły je tylko za blisko 200 mln zł. Podobnie wygląda sytuacja z akcjami Telekomunikacji Polskiej. Ich łączny udział w portfelach OFE spadł z 10,4 do 6,27 proc.

Wśród spółek, które awansowały w portfelach funduszy emerytalnych, liderem był Getin (wzrost z 1,5 do 3,22 proc.), GTC (o 1,52 proc.) i Polimex (o 1,32 proc.). Reprezentacja sektora budowlanego w portfelach OFE w ubiegłym roku znacząco wzrosła. Miejsca ustąpiły im spółki surowcowe oraz telekomunikacja. Biorców kapitału było znacznie więcej niż dawców. Oznacza to, że zarządzający w 2006 r. dużo więcej pieniędzy przeznaczali na kupno akcji firm dotychczas nieobecnych w ich portfelach lub takich, które miały w nich nieznaczny udział. To oczywiście odbywało się kosztem spółek z WIG20. W pewnym stopniu wyjaśnia to fenomen bardzo dobrego zachowania się kursów małych, a szczególnie średnich firm.

Można się zastanawiać, czy OFE nie poszły za daleko i czy ich obecny udział w portfelu największych spółek nie jest zbyt niski. Wnioski mogą być wskazówką, jakie akcje będą kupowane przez zarządzających w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GR

Polecane