Maleją szansę na kolejną rundę QE na Wyspach

WST
opublikowano: 18-04-2012, 12:42

Inflacja w Wielkiej Brytanii nadal pozostaje na „niewygodnie” wysokim poziomie o prawdopodobnie nie będzie spadać tak szybko, jak wynika z prognoz Banku Anglii, ocenia Paul Tucker, zastępca gubernatora BoE., donosi Reuters.

Tym samym zdecydowanie zasugerował, że kolejny zastrzyk gotówki dla gospodarki, stal się bardzo problematyczny, ryzykowany i raczej należy o nim zapomnieć.

Mimo że ożywienie w gospodarce, po zahamowaniu na przełomie roku jest na dobrej drodze, i potwierdza prognozy Banku Anglii z lutego, jednak informacje o inflacji są ciągle złe – powiedział Tucker podczas konferencji w Liverpoolu.

Dodaje, że choć wskaźnik spadł znacząco w okresie ostatnich sześciu miesięcy z 5,2 we wrześniu 2011 r.  do 3,5 proc. w marcu tego roku, nadal znacząco przekracza zakładany przez bank centralny cel.  W lutowym raporcie, Bank Anglii przedstawił prognozę zakładającą spadek inflacji poniżej 2 proc. na koniec tego roku.

Także dwóch innych członków władz monetarnych Spencer Dale i Martin Weale również wyraża obawy co do perspektyw inflacyjnych i wyraża niechęć do zaaprobowania kolejnej rundy skupowania aktywów przez bank centralny, po tym jak obecny program luzowania ilościowego o wartości 325 mld funtów zakończony zostanie w maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane