Maleje wolność gospodarcza w Polsce

Nasz kraj spadł w rankingu liberalności gospodarki z 42. na 48. pozycję. Winne są sądy. I nie tylko.

Gdyby Milton Friedman żył, miałby sto lat i nie byłby zadowolony z Polski. W tegorocznym (ale opartym na danych z 2010 r.) rankingu mającym na celu zbadanie poziom wolności gospodarczej na świecie, którego był inicjatorem i pierwszym szefem, nasz kraj jest 48. na 144 państwa. To spadek z 42. pozycji. Wyprzedzają nas m.in. Estonia, Cypr, Litwa, Czarnogóra, Słowacja, Armenia, Rumunia, Albania, Gruzja, Bułgaria czy Rwanda.

— Wymiar sprawiedliwości jest dziś największą przeszkodą w zakresie rozwoju gospodarczego i wolności gospodarczej, bo nie gwarantuje konstytucyjnych praw każdemu obywatelowi, a zwłaszcza przedsiębiorcy. Często jest on traktowany gorzej niż przestępca. Przestępca ma konstytucyjne domniemanie niewinności, czego nie można powiedzieć o przedsiębiorcach — komentuje Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, które jest jedną z 85 instytucji zaangażowanych w przygotowanie raportu.

Według niego, państwo powinno likwidować absurdalne przepisy prawne, których jest kilkanaście tysięcy, i wrócić do tzw. ustawy Wilczka, liberalnej ustawy o działalności gospodarczej, która obowiązywała od 1989 r. do grudnia 2000 r.

— Właśnie dlatego premier Pawlak proponuje deregulację, a w naszym pakiecie inwestycyjnym mamy m.in. działania odnoszące się do długotrwałości procesów sądowych — mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki. Polska dostała łącznie 7,31 pkt na 10. W kategorii „rozmiar rządu” (w tym znaczenie spółek i inwestycji rządowych) mamy 6,35 pkt, za państwo prawa (w tym wymiar sprawiedliwości) 6,33 pkt, dobry pieniądz (w tym inflacja) 9,39 pkt, swobodę wymiany międzynarodowej 7,27 pkt oraz regulacje rynku kredytowego, pracy i związane z prowadzeniem biznesu — 7,20 pkt. Liderami są Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia i Szwajcaria. USA — które do 2000 r. zajmowały miejsce w pierwszej trójce — są teraz na 18. miejscu, Niemcy — 31. Francja — 47., Włochy — 83., a Rosja — 95. Kraje, które w rankingu uplasowały się na pierwszych 36 miejscach, mają średnio 37,6 tys. USD PKB na głowę, podczas gdy te z końca listy — 5,1 tys. USD. Dla najlepszych średni przychód najbiedniejszych 10 proc. społeczeństwa wyniósł 11,3 tys. USD, dla najgorszych — 1,2 tys. Średnia długość życia to 79,5 wobec 61,6 lat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Maleje wolność gospodarcza w Polsce