Maleje wycena akcji Polnej

Tomasz Furman
13-02-2001, 00:00

Maleje wycena akcji Polnej

Notowane na rynku równoległym warszawskiej giełdy akcje Zakładów Automatyki Polna w ciągu ostatnich dni straciły kilkadziesiąt procent swojej dotychczasowej wartości. Wprawdzie wczoraj zyskały one aż 14,8 proc., tj. najwięcej na rynku, ale mimo to nadal kosztują tylko 10,1 zł. Co gorsza, płynność walorów przemyskiej spółki jest nadal daleka od poziomu, po osiągnięciu którego można by powiedzieć, że ich wycena ma charakter rynkowy, a nie przypadkowy.

Niezależnie jednak od wielkości obrotów realizowanych na akcjach przedsiębiorstwa, ujemny wpływ na wycenę mogły mieć przede wszystkim informacje dotyczące kondycji finansowej firmy. Jak wynika z opublikowanych danych w 2000 roku, Polna wygenerowała aż 11,99 mln zł straty netto przy przychodach ze przedaży na poziomie 36,59 mln zł. W stosunku do 1999 roku przychody były niższe o 20,1 proc., a wynik finansowy netto był równy zeru.

W ocenie zarządu pogorszenie kondycji jest przede wszystkim efektem spadku eksportu i popytu wewnętrznego. W pierwszym przypadku chodzi o mniejsze zamówienia zgłaszane przez kontrahenta amerykańskiego, który restrukturyzuje swoją działalność. Również w kraju trudna sytuacja głównych odbiorców Polnej oraz spowolnienie procesów prywatyzacyjnych w takich branżach, jak hutnictwo, energetyka i cukrownictwo, przyczyniły się do znaczącego ograniczenia sprzedaży.

Istotny wpływ na wynik finansowy miały też rezerwy dotyczące podmiotu zależnego, Zakładu Odlewniczego, utworzone w kwocie 7,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Maleje wycena akcji Polnej