Mało piątek dla Konstytucji biznesu

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Klimat dla przedsiębiorczości się nie poprawi, jeśli prawo będzie ustanawiane tak jak ostatnio —uważają eksperci Grant Thorntona.

Na 3+ eksperci Grant Thorntona, organizacji audytorsko- -doradczej, oceniają w swoim raporcie pakiet ustaw składających się na tzw. Konstytucję biznesu, przyjętą już przez rząd i skierowaną do Sejmu. — Nie znajdujemy w niej niczego, co nam by się nie podobało, ale za mało jest takich regulacji, które bardzo mogłyby się nam podobać — wyjaśnia Dariusz Bednarski, partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grand Thorntonie.

Kontrole po staremu

Na piątkę (jedyną wystawioną), czyli najwyżej, eksperci Grant Thorntona ocenili przyznanie prawa do ustanowienia prokury osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych ma duże znaczenie praktyczne. — Osoby fizyczne prowadzące biznes powinny już dawno mieć możliwość ustanowienia prokury. Będzie ono pomocne szczególnie dla działających na większą skalę — stwierdza Maja Jabłońska, radca prawny i doradca w Departamencie Doradztwa. Najniższa nota, jedynka, przypadła ograniczeniom w kontrolowaniu przedsiębiorców. W praktyce nie oznaczają one żadnych nowych ułatwień czy uprawnień dla firm.

Zaproponowane przepisy są analogiczne do już obowiązujących zasad.

— Jest to jedynie uporządkowanie dotychczasowych regulacji. Na dodatek zrezygnowano z jedynego projektowanego pierwotnie udogodnienia, czyli zniesienia obowiązku prowadzenia książki kontroli — zwraca uwagę Maja Jabłońska. Niewiele lepiej, bo na dwójkę, zasłużyła w jej ocenie zasada, że objaśnienia prawa wydawane przez organy administracji publicznej będą chronić przedsiębiorców, którzy się do nich zastosują.

Maja Jabłońska uważa jednak, że przede wszystkim należy uchwalać prawo tak, aby nie rodziło niejasności. Ponadto ma wątpliwości, czy wykładnie te mają szanse odnieść się do wszystkich potencjalnych problemów. — Uniwersalnych objaśnień nie będzie. Przedsiębiorcy muszą śledzić przepisy, wykładnie prawa i na bieżąco zapoznawać się z orzecznictwem, aby móc ocenić, czy działają prawidłowo — wylicza radca.

Równie sceptycznie autorzy raportu odnoszą się do możliwości zawieszania działalności bezterminowo. Obecnie taka przerwa w prowadzeniu biznesu może trwać dwa lata. — Brak ograniczenia czasowego zmniejsza przejrzystość obrotu gospodarczego — podkreśla Grzegorz Szysz, doradca podatkowy, starszy menedżer. Wyżej natomiast (na czwórkę) ocenia ulgę na start, czyli umożliwienie początkującym przedsiębiorcom niepłacenie składek ZUS przez pierwsze sześć miesięcy działalności.

Ten dodatkowy przywilej może zwiększyć szanse na dłuższą przeżywalność firm. Obecnie często znikają z rynku po upływie dwuletniego okresu odprowadzania daniny w ulgowej wysokości. — Naszym zdaniem, wysokość składek dla najmniejszych firm powinna być jednak skorelowana z uzyskiwanymi dochodami — zauważa Grzegorz Szysz.

Minus dla prawodawstwa

Według ekspertów Grant Thorntona, zawarte w Konstytucji biznesu zasady traktowania firm przez urzędników w sposób partnerski mogą poprawić klimat dla przedsiębiorczości, ale na pełny optymizm jest za wcześnie. Wiele do życzenia pozostawia chociażby samo stanowienie prawa.

— Pomijanie konsultacji społecznych, krótsze prace w komisjach sejmowych i senackich, przyjmowanie ustaw nocą, kierowanie ważnych projektów na szybką ścieżkę poselską — to coraz częstszy obraz prawodawstwa. Na przedsiębiorców nakładane są też nowe obowiązki i obciążenia, jak np. sankcje w VAT, uchwalone niedawno ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi niematerialne czy błyskawiczne zniesienie limitu składkowego ZUS, które będzie kosztowne dla pracodawców — wylicza Dariusz Bednarski. Jego zdaniem, ograniczana jest zarazem swoboda działalności. Przykładem tego może być uchwalony właśnie zakaz handlu w niedziele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu