Maluchy będą inwestować w czyste powietrze

opublikowano: 23-10-2018, 22:00

Śląskie firmy będą mogły powalczyć o granty na technologie ograniczające emisję zanieczyszczeń. Pomogą im w tym naukowcy.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz samorząd województwa śląskiego wyłożą po 50 mln zł na przedsięwzięcia, które poprawią jakość powietrza w regionie. Rządowa agencja wesprze prowadzone przez przedsiębiorców i naukowców badania przemysłowe. Natomiast władze województwa śląskiego przeznaczą pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na prace rozwojowe i wdrożeniowe. Zrealizują je m.in. przedsiębiorcy działający w pojedynkę lub z naukowcami, a także firmy typu spin-off, czyli wywodzące się ze środowiska naukowego.

— NCBR i samorząd województwa śląskiego zorganizują konkursy dotacyjne w tym samym czasie. Dzięki temu wnioskodawcy otrzymają decyzje o przyznaniu dofinansowania na cały projekt: od badań przemysłowych, poprzez prace rozwojowe, aż po wdrożenie wyników przedsięwzięcia — wyjaśnia Izabela Lewandowska z NCBR.

Program ponad nazwą „Silesia pod błękitnym niebem” wesprze projekty realizowane m.in. w takich dziedzinach jak energetyka, inżynieria biomedyczna i informatyka. Badania będą mogły dotyczyć m.in. zrównoważonego transportu, energii ze źródeł odnawialnych, monitoringu i sterowania emisją zanieczyszczeń powietrza oraz diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. Województwo śląskie jest szczególnie narażone na zanieczyszczenia pyłowe i gazowe. Ich normy są mocno przekroczone, co negatywnie wpływa m.in. na zdrowie mieszkańców regionu. Dlatego jego władze podejmują wiele inicjatyw, których celem jest redukcja szkodliwej emisji.

— Walka z zanieczyszczeniem powietrza jest jednym z priorytetów rządu. Dzięki innowacjom chcemy poprawić jakość życia i zdrowia Polaków. Wierzę w potencjał polskich naukowców i przedsiębiorców do opracowania nowatorskich rozwiązań w tej dziedzinie — mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Izabela Żmudka, wicedyrektor NCBR, ma nadzieję, że innowacyjne technologie, które będą testowane w województwie śląskim, zostaną wdrożone również w innych regionach borykających się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Zapowiada, że NCBR ogłosi konkurs z grantami pod koniec października.

Województwo śląskie to kolejny region w Polsce, którego władze realizują wspólne przedsięwzięcie z NCBR. Na podobną współpracę zdecydowały się wcześniej samorządy województwa lubelskiego i łódzkiego. Realizują one programy pod nazwami: „Lubelska Wyżyna Technologii Fotonicznych” i „Łódzkie w dobrym zdrowiu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy