Maluchy pójdą w sukurs gigantom

opublikowano: 24-10-2018, 22:00

Izraelscy liderzy innowacji pomogą spółkom i dużym graczom znad Wisły przełamać lody i wypracować nietuzinkowe rozwiązania

Asseco i Tauron przystąpiły do polsko-izraelskiego programu koinnowacji. Jego celem jest łączenie dużych firm, start-upów i osób szukających nowych pomysłów na biznes. Za rozwój pilotażu odpowiadają: Bank Gospodarstwa Krajowego, Start-up Nation Central i Creators IDEAtion Lab. Partnerem programu jest również Agencja Rozwoju Przemysłu. Wczoraj przedstawiciele wspomnianych instytucji podpisali umowę, dzięki której rodzime start-upy skorzystają z ekosystemu, w którym wypracowano najwięcej na świecie pionierskich pomysłów.

Przedsiębiorcy i reprezentanci instytucji inicjujących pilotaż (m.in.
Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii)
mają nadzieję, że przedsięwzięcie pomoże polskim innowatorom odkrywać i wdrażać
nietuzinkowe rozwiązania.
Zobacz więcej

MIĘDZYNARODOWA SZANSA:

Przedsiębiorcy i reprezentanci instytucji inicjujących pilotaż (m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii) mają nadzieję, że przedsięwzięcie pomoże polskim innowatorom odkrywać i wdrażać nietuzinkowe rozwiązania. Fot. ARC

— Innowacje są grą globalną. Nowatorskie rozwiązania potrzebują różnorodnych perspektyw i partnerów, którzy cenią współpracę — mówi Karin Gattegno, wiceprezes Start-Up Nation Central, organizacji pozarządowej specjalizującej się w rozwijaniu izraelskiego ekosystemu innowacji.

Wtóruje jej Monika Różalska, prezes Creators IDEAtion Lab, izraelskiego laboratorium nowatorskich rozwiązań, które łączy start-upy z gigantami.

— Pilotaż jest pierwszym w skali światowej modelem zbliżenia ekosystemów innowacji z dwóch krajów o różnych wyzwaniach i uzupełniających się potencjałach — podkreśla Monika Różalska.

BGK nie ujawnia budżetu programu. Chce, aby przystąpiło do niego jak najwięcej młodych firm, w tym przynajmniej dziesięć start-upów, a także osób dopiero planujących założenie biznesu.

— To pierwsza międzynarodowa umowa BGK, która otworzy okno na świat polskim nowatorskim spółkom. Chcemy wspierać naszych przedsiębiorców w odkrywaniu nietuzinkowych rozwiązań. W Izraelu ekosystem innowatorów, biznesu i sektora publicznego działa bardzo skutecznie — mówi Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Apetyt na więcej

Na razie do pilotażu przystąpiły dwa duże przedsiębiorstwa. Państwowy bank ma apetyt na więcej.

— Liczymy jeszcze na branże medyczno-farmaceutyczną, chemiczno-paliwową i smart city. Uczestnicy programu mają swoje oczekiwania i testują się nawzajem. Na podium powinno znaleźć się pięciu lub siedmiu parterów korporacyjnych — zapowiada Wojciech Hann.

Jakich nowatorskich rozwiązań oczekują duzi gracze?

— Asseco zna świetnie rynek izraelski. Mamy tam trzy znaczące firmy. Na program patrzę jak na dobry projekt dla Polski. Ekosystem innowacji, który stworzyli Izraelczycy, jest wzorem dla świata. Hasło start-up oznacza nieograniczone ryzyko. Nie można wykluczyć, że pilotaż nie przyniesie znaczącej wartości biznesowej. Niewątpliwą korzyścią będzie przeniesienie do Polski wzorów izraelskich w dziedzinie nowych technologii — ocenia Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia, przyznaje, że pilotaż jest dla grupy kolejnym programem związanym z otwartymi innowacjami i zbieraniem pomysłów z rynku. I jednocześnie pierwszym, który zasięgiem wychodzi poza Polskę.

— Oczekujemy od start-upowców rozwiązania niektórych problemów, które zdefiniowaliśmy w Strategicznej Agendzie Badawczej — wyjaśnia Jarosław Broda.

Grupa ma ich 200, z czego 20 priorytetowych. Dotyczą m.in. ucyfrowienia sieci dystrybucyjnych na różnych poziomach napięć i poprawy pewności zasilania, a także wdrożenia modeli biznesowych, na których spółka mogłaby zarabiać. Kolejne wyzwanie to ucyfrowienie relacji Taurona z klientami.

— Liczę, że dzięki udziałowi w programie wzmocnimy nasz wewnętrzny system innowacji. Usprawnimy jego funkcjonowanie i zwiększymy nasze korzyści płynące ze współpracy ze start-upami — podkreśla Jarosław Broda.

Spotkanie dwóch kultur

Natomiast Jadwiga Emiewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, ma nadzieję, że pilotaż umożliwi nie tylko spotkanie małych, „zwinnych” spółek z dużymi przedsiębiorstwami, lecz także kultur obu krajów.

— Chcemy współpracować i uczyć się od najlepszych. Izrael to druga [po Stanach Zjednoczonych — przyp. red.] najbardziej innowacyjna gospodarka na świecie i jeden z liderów pod względem zakładanych start-upów w branżach wysokich technologii. Mam nadzieję, że do programu przystąpią najlepsi i w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zakończą akcelerację i opracują ciekawe projekty, które zaistnieją na globalnym rynku — mówi Jadwiga Emilewicz.

W programie akceleracji wezmą udział nie tylko młode spółki znad Wisły, ale również znad Jordanu. Będą spotykać się z mentorami, inwestorami i przedstawicielami korporacji zainteresowanymi ich pomysłami.

Sprawdź program konferencji "Research & Innovation Forum", 13-14 listopada 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy