Małymi krokami do GOZ w Polsce

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

Projektowanie dla recyklingu to spore wyzwanie dla przedsiębiorców.

Myślenie o produkcie, jako materiale możliwym do ponownego wykorzystania, jest pierwszym krokiem ku Gospodarce Obiegu Zamkniętego (GOZ lub gospodarka cyrkularna). To koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów i minimalizowaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. Aby wyeliminować negatywne skutki dotychczas stosowanej gospodarki linearnej, Unia Europejska zobowiązuje swoich członków do wdrażania rozwiązań GOZ.

— Dzięki przedmiotom codziennego użytku, zaprojektowanym z myślą o gospodarce cyrkularnej, producenci zwracają uwagę konsumentów na to, jak można ponownie wykorzystać odpady. Małymi krokami, zaczynając od projektowania po ponowne wykorzystanie produktu, możliwe będzie zwiększenie świadomości Polaków na temat modelu cyrkularnego — mówi Rajmund Gardziński ze Stena Recycling.

Inspiracje

Holenderskie studio projektowe zwróciło uwagę na potencjał niewykorzystanych materiałów, tworząc budynek składający się w 60 proc. z materiałów zebranych lokalnie. Główna konstrukcja została wykonana z profili stalowych, wcześniej stanowiących maszynędo produkcji wyrobów włókienniczych. Drewniane listwy stanowiące rdzeń zniszczonych zwojów kabli stworzyły elewację apartamentu.

Kolejnym przykładem jest szwedzka firma z branży wnętrzarskiej, która opracowała z odzyskanego plastiku podkładkę na biurko w 50 proc. stworzoną z pasków PP do zabezpieczenia palet z towarem. Równie dobry przykład dał światowy producent obuwia i odzieży sportowej, który we współpracy z organizacją działająca na rzecz środowiska stworzył linię produktów wykonanych prawie w całości z odpadów z tworzyw sztucznych zebranych na wybrzeżu na Malediwach. Opracowali pierwsze buty sportowe z odpadów morskich, w których cholewa powstała w 95 proc. z przetworzonych odpadów.

Konkurs

Szansą na zmianę sposobu myślenia o produkcie jest zainspirowanie polskich przedsiębiorców pozytywnymi praktykami oraz ich edukowanie. Na tę potrzebę odpowiada druga edycja konkursu Stena Circular Economy Award — Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jego celem jest promowanie przedsiębiorstw, wdrażających rozwiązania GOZ, i aktywizacja innych firm i jednostek naukowych do stosowania dobrych praktyk w tym zakresie. W konkursie przewidziano trzy kategorie: dla przedsiębiorców, którzy wdrożyli praktyki z obszaru GOZ; dla przedsiębiorców,którzy podejmują działania na rzecz promocji idei GOZ oraz dla studentów, którzy zaproponują sposób wdrożenia zasad GOZ. Partnerami merytorycznymi konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Koalicja na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego Reconomy.

Projekty ocenia 8-osobowe jury, w którego skład wchodzą: prof. Christer Forsgren, kierownik działu technologii i nauk o środowisku Stena Metall Group, Piotr Bruździak, Stena Recycling, prof. Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego, Michał Mikołajczyk, dyrektor ds. Rozwoju Odzysku Opakowań Rekopol, Marzena Strzelczak, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Małgorzata Greszta z Koalicji Reconomy, oraz Peter Nielsen ze Skandynawsko- Polskiej Izby Gospodarczej. Niezależnie od kategorii, nagrodą dla przedsiębiorców jest możliwość wybrania z oferty Steny Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej (m.in. audyt środowiskowy, plan koedukacji, szkolenie z transportu odpadów niebezpiecznych). Wyróżniony student lub grupa studentów wygrywają notebooki i 10 tys. zł na realizację projektu edukacyjnego z dziedziny GOZ.

Zgłoszenia można nadsyłać do końca stycznia 2019 r. Więcej o konkursie na stronie https://www.stenarecycling. pl/stena-circular-economy-award.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy