Mamy kryzys, ale skarb zarobi 12 mld zł

Agnieszka Berger
opublikowano: 04-12-2008, 00:00

2,6 mld zł z prywatyzacji w tym roku, 12 mld zł  w przyszłym. Cel jest śmiały, ale da się zrobić — przekonuje ministerstwo skarbu.

2,6 mld zł z prywatyzacji w tym roku, 12 mld zł w przyszłym. Cel jest śmiały, ale da się zrobić — przekonuje ministerstwo skarbu.

Resort Aleksandra Grada (MSP) chwali się, że w tym roku, mimo dekoniunktury, nie tylko zrealizuje, ale wręcz przekroczy budżetowe obowiązki. Do 20 listopada do kasy ministerstwa skarbu wpłynęło 890 mln zł z prywatyzacji, ale do końca roku przychody mają się powiększyć do 2,6 mld zł, co oznacza przekroczenie planu o 300 mln zł.

Choć cel finansowy uda się zrealizować z nawiązką, pod względem liczby sprzedanych spółek MSP nie zbliży się nawet do pułapu, jaki wyznaczyło sobie w przyjętym przez rząd w kwietniu czteroletnim programie prywatyzacji. Już wówczas w liczby podawane przez Aleksandra Grada mało kto wierzył. Resort chciał w tym roku sprzedać 296 spółek, z których w przypadku 88 zamknięcie transakcji mogło się przesunąć na 2009 r. Ostatecznie udało się odchudzić skarb o 87 podmiotów — w większości resztówek.

— W programie zakładaliśmy dobrą koniunkturę gospodarczą, a mamy kryzys. Ponadto prezydent zawetował ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji, co utrudniło nam skuteczną prywatyzację — przekonuje Jan Bury, wiceminister skarbu.

Przed końcem roku MSP pozbędzie się jeszcze kilku cennych resztówek. Na brakujące do prognozy 1,7 mld zł złożą się wpływy ze sprzedaży 25 proc. akcji GZE, gliwickiego dystrybutora energii, w którym inwestorem strategicznym jest Vattenfall. Na początku roku Szwedzi odkupią też od skarbu resztówkę Vattenfall Heat Poland (dawnych Elektrociepłowni Warszawskich). Doprowadzenie do sprzedaży pakietów w obu spółkach trzeba zapisać na plus ekipie Aleksandra Grada, bo bezskutecznie przymierzało się do tego już kilku poprzednich ministrów.

Tegoroczne wpływy MSP podrasuje sobie jednak w dużej mierze dzięki sprzedaży resztówek dwóch elektrowni (Bełchatowa i Turowa) państwowej Polskiej Grupie Energetycznej. Według Jana Burego, skarb uzyska z tej transakcji około 1 mld zł. Na poczet przyszłego roku zaliczy się skarbowi sprzedaż kolejnych resztówek spółek z PGE — Elektrowni Opole i dwóch kopalni węgla brunatnego. Te dwie transakcje, sprzedaż Vattenfall Heat Poland, Cefarmu Białystok i EC Białystok mają przynieść skarbowi w I kwartale 2009 r. 1/6 wpływów zaplanowanych na cały rok, czyli około 2 mld zł.

— Pozostałe przychody zrealizujemy głównie dzięki sprzedaży akcji Enei, z których spodziewamy się uzyskać 2/3 zaplanowanych wpływów, czyli około 8 mld zł. W przyszłorocznym planie uwzględniliśmy też sprzedaż akcji PAK i dwóch zasilających spółkę kopalni węgla brunatnego — wylicza Jan Bury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane