Manchester United może zmienić właściciela

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-11-2022, 11:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Potwierdzają się wcześniejsze spekulacje medialne, że właściciele Manchester United mogą sprzedać jeden z najbardziej renomowanych angielskich klubów piłkarskich. Całkowite wycofanie się z tej inwestycji to jedna z opcji strategicznych branych pod uwagę przez amerykańską rodzinę Glazer.

Manchester United
Manchester United
André Zahn/ Wikipedia Commons/ CC BY-SA 2.0 de

Już w sierpniu agencja Blooomberg informowała, że taki scenariusz dla ManU będzie poddany analizie, wyceniając ówczesną wartość czołowego klubu angielskiej Premier League na około 5 mld GBP.

Obecnie doniesienia te zostały oficjalnie potwierdzone. Sprawa nabrała tempa, a Glazerowie współpracują z doradcami finansowymi nad procesem, który może również doprowadzić do częściowej sprzedaży klubu lub inwestycji, w tym przebudowy stadionu i infrastruktury.

Ocenimy wszystkie opcje, aby upewnić się, że najlepiej służymy naszym fanom – przyznali w oświadczeniu Avram i Joel Glazerowie.

Raine Group doradza Manchesterowi United w tym procesie, podczas gdy Rothschild & Co. działa jako doradca finansowy rodziny Glazerów.

Manchester United został kupiony przez nieżyjącego już Malcolma Glazera w ramach wykupu lewarowanego w 2005 r. Amerykańscy właściciele nie są specjalnie dobrze odbierani przez fanów „czerwonych diabłów”, zarzucających im m.in. ogromne zadłużenie klubu.

Manchester United, szczególnie w okresie legendarnego trenera sir Alexa Fergusona, był i nadal pozostaje jedną na najbardziej rozpoznawanych marek futbolowych, mając na całym świecie, w tym w Chinach, setki miliony fanów.

Informacja o potencjalnej sprzedaży ManU rozgrzała akcje klubu, które notowane są na amerykańskiej giełdzie. W przedsesyjnym handlu kurs podskoczył o 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane