Marchewki i kije dla biznesu

opublikowano: 25-01-2017, 22:00

Posłowie rozpoczęli prace nad 2 kolejnymi projektami z pakietu Morawieckiego oraz projektem konfiskaty majątków firm.

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie trzech bardzo ważnych dla biznesu projektów ustaw. Projekt zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego (k.p.a.) oraz projekt ułatwień dla wierzycieli to korzystne dla przedsiębiorców regulacje zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju. Przeciwwagą dla nich był projekt resortu sprawiedliwości wprowadzający tzw. konfiskatę rozszerzoną, czyli możliwość orzekania przepadku na rzecz skarbu państwa majątków firm wykorzystanych do złamania prawa. Wszystkie projekty zostały skierowane do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki Marek Wiśniewski

— Projekt zmian w k.p.a. ma na celu m.in. przyspieszenie załatwiania spraw przez organy administracji oraz zniesienie automatyzmu w nakładaniu na przedsiębiorców wysokich kar finansowych. Stanowi on, że zasadą nie będzie już nakładanie kar pieniężnych na firmy, ale stosowanie miękkich metod, jak np. pouczenie. Przed wydaniem decyzji każda sprawa będzie oceniana pod kątem wagi naruszenia prawa, uzyskanych korzyści, winy firmy, naprawienia szkody — tłumaczył Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju.

Ustawa o ułatwieniu dochodzenia wierzytelności zakłada przede wszystkim utworzenie rejestru długów publicznoprawnych (podatkowych, zusowskich) i sprzężenie go z istniejącymi kilkoma rejestrami dłużników prowadzonymi przez biura informacji gospodarczych (BIG). Firma zainteresowana wiedzą o zaległościach płatniczych obecnego czy potencjalnego kontrahenta, dostanie całościowy raport ze wszystkich BIG-ów i z rejestru fiskusa. Projekt zyskał poparcie wszystkich klubów poselskich. Najwięcej emocji było podczas dyskusji o projekcie zakładającym konfiskowanie majątków firm.

— Państwo rocznie odzyskuje tylko 1 proc. tego, co traci wskutek łamania prawa. W ubiegłym roku odzyskało tylko 200 mln zł. W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zorganizowanych grup przestępczych, które zajmują się m.in. wyłudzeniami podatkowymi na wielką skalę. Czas z tym skończyć. Nasz projekt kończy z bezradnością państwa w tym zakresie — mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Ostra krytyka spadła na projekt ze strony Arkadiusza Myrchy z PO oraz Mirosława Pampucha z Nowoczesnej. Zarzucili mu łamanie prawa własności, zasady domniemania niewinności, nadmierne rozszerzanie kompetencji policji i innych służb. Wiceminister wyjaśnił, że o ewentualnej konfiskacie majątku firmy decydować będzie sąd oraz że to sąd, a nie prokurator, zdecyduje o przejęciu przez państwo zarządu nad firmą podejrzaną o udział w popełnieniu groźnego przestępstwa, z którego uzyskano znaczną korzyść. Podkreślił, że konfiskata rozszerzona funkcjonuje w wielu krajach UE, a orzecznictwo unijne wskazuje, że zasada domniemania niewinności nie obejmuje składników majątkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu