Marcinkiewicz: Chcemy wzmacniać Grupę Wyszehradzką

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-01-2006, 21:02

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zadeklarował w poniedziałek w Budapeszcie chęć wzmacniania współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Podczas wspólnej konferencji prasowej polski premier i szef węgierskiego rządu Ferenc Gyurcsany opowiedzieli się za zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zadeklarował w poniedziałek w Budapeszcie chęć wzmacniania współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Podczas wspólnej konferencji prasowej polski premier i szef węgierskiego rządu Ferenc Gyurcsany opowiedzieli się za zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Konferencję prasową w gmachu węgierskiego parlamentu poprzedziły rozmowy plenarne polskiej i węgierskiej delegacji. Budapeszt jest drugą stolicą, po Pradze, którą w ramach dwudniowej wizyty w państwach Grupy Wyszehradzkiej odwiedził polski premier. We wtorek Marcinkiewicz uda się do Bratysławy.

"Chcemy wzmacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej, tak aby uzyskiwać bardzo konkretne efekty zarówno dla współpracy jejczłonków, jak i współpracy w UE" - powiedział Marcinkiewicz po polsko-węgierskich rozmowach.

Poinformował, że w czasie spotkania "kontynuowano rozmowę na temat współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego w UE".

"Ustaliliśmy zakres wspólnych prac w tym zakresie, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i dobrze przygotować się do szczytu Unii Europejskiej w marcu" - powiedział Marcinkiewicz. "Uznaliśmy, że współpraca bilateralna między Węgrami a Polską może być bardziej efektywna niż dotychczas" - powiedział.

Także premier Węgier był zadowolony z przebiegu poniedziałkowych rozmów. Nawiązując do kwestii energetyki, podkreślił, że Węgry "zobowiązały się w uzgodnieniu z Brukselą, że do 31 stycznia przedłożą koncepcję na temat bezpieczeństwa energetycznego". Jak zapowiedział, jego kraj "będzie trzymał się tego terminu".

Wcześniej polski premier powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu rządowego lecącego do Budapesztu, że w najbliższym czasie wystąpi z propozycją "pewnej nowej inicjatywy energetycznej dla UE". Podkreślił, że o inicjatywie poinformuje partnerów z Grupy Wyszehradzkiej "tak by, być może", została ona przedstawiona jako wspólna propozycja grupy podczas marcowego szczytu UE.

Z powodu opóźnienia premier, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie złożył kwiatów na grobie ofiar węgierskiego powstania 1956 roku. Ten punkt wizyty przełożony został na wtorek - premier ma odwiedzić cmentarz ofiar 56' przed odlotem do Bratysławy.

Do Grupy Wyszehradzkiej należą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Utworzono ją w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań tworzących ją krajów na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku szefowie rządów państw Grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte i wyrazili gotowość rozwijania współpracy tych państw jako członków UE i NATO.

Agata Jabłońska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane