Marcinkiewicz: dobry budżet UE, to wysoki budżet

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-11-2005, 18:10

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim, że dobry budżet Unii Europejskiej na lata 2007-2013 - i dla UE, i dla Polski - to "wysoki budżet".

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim, że dobry budżet Unii Europejskiej na lata 2007-2013 - i dla UE, i dla Polski - to "wysoki budżet".

    "Dla UE dobry budżet, to wysoki budżet. Taki budżet będzie dobry także dla Polski" - powiedział Marcinkiewicz na konferencji prasowej w Charytatywnym Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II. Jego zdaniem, "nie ma sensu przyjmować złego budżetu, wtedy lepiej corocznie rozmawiać o budżecie". Jak przyznał, takie rozwiązanie jest dla Polski i innych krajów dużo trudniejsze, ale "zgadzanie się na zły budżet, jest jeszcze gorsze".

    Premier odniósł się w ten sposób do nieoficjalnych informacji, że przewodniczący UE Brytyjczycy chcą zmniejszyć o 10 proc. wydatki dla nowych państw członkowskich w nowych planach budżetowych UE na lata 2007-13 w stosunku do propozycji budżetowej z czerwca tego roku. Z doniesień mediów wynika, że dla Polski oznaczałoby to ubytek o 6 mld euro w stosunku do czerwcowej propozycji luksemburskiej.

    "Nie mam takiej wiedzy - odparł pytany o to Marcinkiewicz. - To są cały czas plotki" - dodał. Zapewnił, że podczas żadnego z jego oficjalnych spotkań -  w tym w czwartek z brytyjskim premierem Ton'ym Blair'em - nie padły tego rodzaju propozycje. Dodał, że jeśli się pojawią, to Polska będzie na nie reagowała.

    Według premiera, Polska jest bardzo dobrze przygotowana do negocjacji w sprawie budżetu UE. Zapowiedział, że dwustronne rozmowy robocze w tej sprawie odbędą się w czasie I Szczytu Eurośródziemnomorskiego, rozpoczynającego się w niedzielę w Barcelonie. Przypomniał również, że o budżecie będą rozmawiać z Blair'em - 2 grudnia w Budapeszcie - premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej.

    "To wszystko czynimy po to, by ten budżet Unia przyjęła i by był on dobry dla Unii, i dobry dla Polski" - podkreślił Marcinkiewicz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane