Margaret Thatcher nie żyje

AD, MD, The Guardian
08-04-2013, 14:01

Była brytyjska premier Margaret Thatcher zmarła dziś w wieku 87 lat w wyniku udaru. Była najdłużej urzędującym premierem w XX w. i jedyną kobietą w historii Wielkiej Brytanii piastującą ten urząd.

Przyczyną śmierci Margaret Thather był udar mózgu - poinformował rzecznik rodziny lord Tim Bell. O śmierci matki poinformowały Jej dzieci Mark i Carol Thatcherowie.

Margaret Thatcher i Gordon Brown niedługo po jego objęciu urzędu premiera we wrześniu 2007 r. (FOT. Bloomberg)
Wyświetl galerię [1/2]

Margaret Thatcher i Gordon Brown niedługo po jego objęciu urzędu premiera we wrześniu 2007 r. (FOT. Bloomberg)

Smutek po odejściu Żelaznej Damy wyrażają już po kolei brytyjscy rządzący: królowa Elżbieta i obecny premier David Cameron. "Straciliśmy wielkiego przewodnika, wielkiego premiera i wielką Brytyjkę" - napisał Cameron w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Swój urząd sprawowała w latach 1979–1990, a jej stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy.

Thatcher stała na czele rządów tworzonych przez Konserwatystów. Była pierwszą kobietą na stanowisku premiera w historii Wielkiej Brytanii. Karierę polityczną rozpoczęła od zwycięstwa w wyborach do parlamentu w 1959 roku. Odeszła z Izby Gmin w 1992 roku. Na czele partii stanęła w 1975 roku. Pod jej wodzą Konserwatyści wygrywali wybory w latach 1879, 1983 i 1987.

Jej poglądy i działalność historia określa mianem "thatheryzmu" - autorską odmianę neokonserwatyzmu, łączącego liberalizm gospodarczy z konserwatywnym systemem wartości. Żelazna Dama była zdania, że państwo opiekuńcze demoralizuje obywateli, bo tracą oni motywację i chęć do działania. Była wyznawczynią zasad wolnego rynku,  opowiadała się za strefą wolnego handlu w całej Europie. Zasłynęła prywatyzacją wielu gałęzi brytyjskiej gospodarki. Wspierała przedsiębiorczość, wzrost konkurencyjności i innowacyjność wśród podmiotów gospodarczych. Jej marzeniem był powrót Wielkiej Brytanii jako mocarstwa (to ona w 1982 r. wypowiedziała Argentynie wojnę o Falklandy i ją wygrała). Starała się utrzymywać bliskie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi czasów Ronalda Reagana oraz była zwolenniczką dialogu z ZSRR.

W wyniku jej polityki już na początku lat 80. XX w. Wielka Brytania odnotowała wzrost gospodarczy, podatki zaczęły być obniżane a rosnąca inflacja została opanowana.

W 2011 r. amerykańska reżyserka Phyllida Lloyd nakręciła film o życiu Margaret Thather "Żelazna Dama", w którym w postać pani premier wciela się Meryl Streep - nagrodzona potem za tę rolę Oscarem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, MD, The Guardian

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Margaret Thatcher nie żyje