Maroko: Król obiecuje reformy

PAP
18-06-2011, 09:37

Król Maroka Mohammed VI ponownie obiecał w  piątek wieczorem w orędziu do narodu wprowadzenie reform i przekazanie części władzy rządowi i parlamentowi. Zapowiedział także przeprowadzenie 1 lipca referendum w sprawie nowej, demokratycznej konstytucji.

W telewizyjnym wystąpieniu monarcha zapowiedział, że 1 lipca jego rodacy będą mogli w referendum wypowiedzieć się w sprawie projektu nowej konstytucji.

Król zamierza bowiem zrezygnować ze statusu "duchowego przywódcy wszystkich Marokańczyków", jednak chce pozostać "przywódcą marokańskich muzułmanów" i naczelnym dowódcą sił zbrojnych.

Mohammed VI zapowiedział oddanie części władzy na rzecz parlamentu i szefa rządu. Wprawdzie nadal to monarcha będzie powoływał premiera, ale - zgodnie z projektem nowej konstytucji - jedynie spośród polityków zwycięskiej w wyborach partii. Szef rządu otrzyma prawo zgłaszania kandydatów na ministrów oraz odwoływania ich. Będzie mógł także przedstawiać królowi kandydatów na ambasadorów i szefów państwowych przedsiębiorstw.

Projekt nowej konstytucji ustanawia także podział między władzą sądowniczą a wykonawczą.

Liderzy ruchów demokratycznych w Maroku sceptycznie ocenili wystąpienie i propozycje króla, określając je jako "kosmetyczne". "Mieliśmy monarchię absolutną i mamy monarchię absolutną" - powiedział jeden z demokratycznych aktywistów.

Król Mohammed VI już w marcu zapowiedział reformy. Uczynił to po fali prodemokratycznych protestów, które przetoczyły się przez kraje arabskie i północnej Afryki. W Maroku doszło jedynie do pojedynczych demonstracji. Masowych wystąpień tam nie było.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Maroko: Król obiecuje reformy