MARYWIL CZEKA NA INWESTORA

Paweł Mazur
14-10-1999, 00:00

MARYWIL CZEKA NA INWESTORA

Suchedniowska firma pilnie potrzebuje 20 mln zł na nowe produkty

AS W RĘKAWIE: Marywil, kierowany przez Mariana Pierzaka, chce wejść na rynek budowlany z nowym produktem. Nie wiadomo jednak, czy taką koncepcję rozwoju spółki zaakceptuje przyszły inwestor strategiczny. fot. Grzegorz Kawecki

Do końca roku resort skarbu wybierze inwestora dla przedsiębiorstwa Marywil z Suchedniowa (woj. świętokrzyskie), największego krajowego producenta rur kanalizacyjnych z kamionki.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać od 10 do 80 proc. akcji spółki. Inwestorzy mają czas na składanie ofert do 21 października. Kilka firm odebrało już memoranda informacyjne. Wcześniej Marywilem interesowali się inwestorzy finansowi oraz branżowi, wśród których były takie firmy, jak angielski Hepworth-Generik, belgijski Ceramo Winerberger oraz Schiedel wchodzący w skład grupy Lafarge.

Nowe dla budownictwa

— Mamy gotową koncepcje rozwoju firmy. Nie mogę jednak jej ujawnić przed prywatyzacją spółki. Potrzebujemy inwestora strategicznego, który będzie w stanie w części sfinansować nasze projekty — mówi jedynie Marian Pierzak, prezes zarządu Marywilu.

Swoje potrzeby inwestycyjne firma ocenia na 20 mln zł. Marywil zamierza wprowadzić na rynek nowy produkt dla budownictwa. Nie chce podać bliższych szczegółów, poza tym, że jest on jeszcze praktycznie nieobecny na polskim rynku.

W listopadzie, kosztem 1,6 mln zł, zostanie oddana do użytku nowa linia technologiczna do przerobu mas na mokro. Inwestycja w 35 proc. sfinansowana zostanie ze środków własnych, część pieniędzy pochodzić będzie z kredytów, a maszyny zostaną przez spółkę wzięte w leasing.

Drugi etap tej inwestycji (koszt 3,5-4 mln zł, m.in. w park maszynowy i zmniejszenie emisji pyłów) ma zostać zrealizowany w roku 2000. W jego sfinalizowaniu pomóc ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Kamionkowy potentat

Marywil, spółka powstała w 1925 r., jest największym polskim producentem rur kanalizacyjnych i przewodów kanalizacyjnych z kamionki. Spółka jako jedyna w kraju produkuje też ceramikę kwasoodporną.

W produkcji przewodów wentylacyjnych i kominowych Marywil ma 75-proc. udział w rynku, a w produkcji rur kanalizacyjnych udział ten sięga 25 proc. 95 proc. produkcji przedsiębiorstwa trafia na rynek krajowy, reszta wysyłana jest głównie na Litwę, Łotwę, Białoruś, Ukrainę i do Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MARYWIL CZEKA NA INWESTORA